AFP: Výzvu zůstat kvůli koronaviru doma dostala už miliarda lidí

foto Pražská Kampa, jindy zaplněná turisty, byla 16. března 2020 liduprázdná v souvislosti s nařízením vlády, která kvůli šíření nového typu koronaviru zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři.

Paříž - Už více než miliardu lidí po celém světě úřady vyzvaly, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. Vyplývá to z propočtu, který dnes zveřejnila francouzská agentura AFP. Závazná opatření k omezení pohybu podle ní přijaly vlády v nejméně 34 zemích či závislých územích světa, ve kterých žije 659 milionů obyvatel. Volný pohyb lidí omezilo před týdnem také Česko.

Ve většině zemí, které omezily kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-19 pohyb obyvatel, platí výjimky pro nákupy nezbytného zboží, jako jsou potraviny či léky, pro návštěvy u lékaře, cesty do práce a z práce či cesty nutné kvůli péči o blízké osoby.

Povinnou celostátní karanténu vyhlásily například Francie, Itálie, Argentina, americký stát Kalifornie, Irák či Rwanda, uvádí AFP. Dnes se k nim připojilo Řecko a v následujících dvou dnech přibudou i Kolumbie a Nový Zéland.

Více než 228 milionů obyvatel světa vyzvaly jejich úřady k dobrovolné sociální izolaci. Nezávazné doporučení vydaly ústřední vlády například v Íránu, Británii či Německu. Agentura AFP upozornila, že tyto dobrovolné výzvy se mnohde míjí účinkem. Například v Británii slunečného víkendu využila podle místních médií řada lidí k výletům do parků a přírodních rezervací.

Desítka zemí světa vydala podle statistiky francouzské agentury také zákazy vycházení v nočních hodinách. Toto opatření se dotklo více než 117 milionů lidí, například obyvatel Burkiny Faso, Chile, filipínské metropole Manily, Srbska či Mauritánie. V Saúdské Arábii zákaz nočního vycházení začne platit dnes večer.

Některé země karanténu uvalily jen na svá velká města. Podle AFP se to týká Bulharska, Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Ve městech s karanténou žije na celém světě kolem deseti milionů lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď