AFP: V čele nové okupační vlády Chersonské oblasti stanul bývalý důstojník FSB

foto Ruští vojáci hlídkují v Chersonu na jihu Ukrajiny 20. května 2022.

Kyjev - V čele ruské okupační vlády ukrajinské Chersonské oblasti stanul bývalý pracovník ruské tajné služby FSB Sergej Jelisejev. S odvoláním na šéfa oblastní administrativy Volodymyra Salda o tom dnes informovala agentura AFP. Jednapadesátiletý Jelisejev podle ní dosud působil jako zástupce šéfa vlády ruské Kaliningradské oblasti.

Server Kommersant uvádí, že v letech 1993 až 2005 Jelisejev sloužil v tajné službě FSB, nástupkyni sovětské tajné policie KGB. Působil v blíže nespecifikovaných funkcích, dodává AFP.

O vytvoření nové regionální vlády v Chersonské oblasti informovala v pondělí s odvoláním na okupační úřady ruská agentura TASS. Podle ní zůstává nejvýše postaveným úředníkem v Chersonské oblasti Saldo, jehož do vedení oblastní administrativy rovněž dosadili Rusové.

Jaká je přesně role Jelisejeva a jeho kabinetu, není zcela zřejmé. Saldo podle agentury TASS uvedl, že se rozhodl vytvořit vládu na základě zkušeností s budováním mocenských struktur v regionech Ruské federace. Co se stane se současnou administrativou, kterou Kreml instaloval dříve, není jasné, poznamenala agentura AP. Kyjev se k oznámením z Chersonu zatím nevyjádřil.

Cherson byl prvním větším městem, kterého se od začátku invaze na Ukrajinu ruská vojska zmocnila. V ovládnuté Chersonské oblasti pak začala postupně upevňovat kontrolu na okupovaném území a podle agentury AFP se uchyluje k politice rusifikace - jako měnu zavedla ruský rubl, otevřela pobočky ruských bank, rozdává ruské pasy, potlačuje kritické hlasy. Místní správa teď chystá referendum o připojení k Rusku, uvádí TASS.

Ruská okupační správa se v oblasti zároveň potýká s partyzánským hnutím, které cílí hlavně na kolaboranty s ruskou mocí. Současně ukrajinská armáda přešla na jihu Ukrajiny do ofenzivy a v Chersonské oblasti získala zpět některá území.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď