AFP: Rumunsko vyhostí ruského diplomata v solidaritě s Českem

foto Vlajky Rumunska a EU. Ilustrační foto.

Bukurešť/Moskva - Rumunsko vyhostí ze země ruského diplomata, uvedlo dnes rumunské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP je krok Bukurešti výrazem solidarity s Českem, které se dostalo do roztržky s Moskvou kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Opustit Rumunsko bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev, jehož činnost v zemi podle ministerstva "odporuje Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích" z roku 1961. Bukurešť si kvůli tomu dnes předvolala ruského velvyslance v zemi Valerije Kuzmina.

V sobotu 17. dubna se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Prohlášení rumunského ministerstva zahraničí solidaritu s Českem jako důvod dnešního vypovězení ruského diplomata na rozdíl od informací AFP výslovně neuvádí. Ministr zahraničí Bogdan Aurescu nicméně minulý týden v souvislosti s kauzou Vrbětice vypovězení ruských diplomatů nevyloučil a Česku výslovně přislíbil podporu.

"Nepochybně jsme ukázali solidaritu s Českem a tento postoj jsme vyjádřili mimo jiné na schůzce ministrů zahraničích věcí (Evropské unie)," citoval server Digi24 z Aureskova vyjádření minulou středu.

Minulý týden v úterý český ministr vnitra a tehdy zároveň i šéf diplomacie Jan Hamáček požádal partnery Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci o vyjádření podpory ve sporu s Moskvou. Na znamení solidarity s ČR již minulý týden vypověděly ruské diplomaty také Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Celkem bylo v této čtveřici zemí prohlášeno za nežádoucí osoby sedm ruských diplomatů. Z Moskvy vzápětí zaznělo, že Rusko na tyto kroky zareaguje.

Kreml dnes ústy svého mluvčího Dmitrije Peskova obvinění vznesená českou vládou znovu odmítl jako "nepodložená", "nepřátelská" a "působící obrovské škody vzájemným vztahům".

Podle agentury Agerpres se vyhoštěný Grišajev neúspěšně pokoušel získávat ke spolupráci rumunské občany, kteří ho měli zásobovat informacemi k otázkám rumunské zahraniční politiky, armády a energetiky. Na odjezd z balkánské země dostal 48 hodin.

Agentura APA dává dnešní vypovězení ruského diplomata z Rumunska do souvislosti také s nedávnou eskalací vojenské situace na východě Ukrajiny a v Černém moři, jakož i víkendovou výzvou ruského velvyslance Kuzmina, aby rumunské úřady "nenásledovaly vojenské dobrodruhy v čele NATO". Aurescu reagoval slovy, že Rumunsko je už 17 let loajálním členem NATO, která poskytuje zemi bezpečnostní záruky.

Rusko vyhostí italského diplomata v odvetě za vyhoštění dvou Rusů Římem

Rusko dnes za nežádoucí osobu prohlásilo italského diplomata v odvetě za vyhoštění dvou ruských diplomatů z Itálie, informuje agentura TASS. Ruské ministerstvo zahraničí si zároveň předvolalo italského velvyslance, aby mu doručilo příslušnou nótu. Itálie dnešní ruské rozhodnutí podle Reuters označila za nespravedlivé a připomněla, že ruské diplomaty vyhostila v zájmu italské bezpečnosti.

"Italský velvyslanec v Moskvě Pasquale Terracciano byl pozván na ministerstvo zahraničí, kde mu byla doručena nóta o prohlášení pomocníka atašé pro otázky obrany za nežádoucí osobu," citovala agentura TASS prohlášení ruského ministerstva.

Proti ruskému kroku se vymezila italská vláda. "Rozhodnutí považujeme za nepodložené a nespravedlivé, protože jde o odvetu za legitimní krok, k němuž se uchýlily italské úřady v zájmu obrany italské bezpečnosti," uvedlo italské ministerstvo v prohlášení.

Itálie na konci března rozhodla o vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli podezření ze špionáže. Při slyšení v parlamentu ministr zahraničí Luigi Di Maio označil počínání Rusů za nepřátelský akt. Policie zadržela v této souvislosti také kapitána italského námořnictva při tajné schůzce s jedním z později vyhoštěných ruských vojenských diplomatů. Zatčení se uskutečnilo v momentě, kdy italský důstojník předával ruskému diplomatovi tajné informace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď