AFP: Budou Italové kvůli koronaviru a karanténě obézní?

foto Ulice italských měst v těchto dnech kvůli celostátní karanténě zejí prázdnotou, mnohé z nich ale alespoň chvilkově ožívají díky improvizovaným koncertům místních obyvatel. Lidé společně zpívají a hrají z balkonů a oken tradiční písně či vlastní hudbu. Videa nové kratochvíle Italů žijících v izolaci přinášejí místnímédia i web deníku The Guardian. Podle listu La Repubblica byl na dnešní večer naplánován hromadný zpěv národní hymny.

Řím - Miliony Italů jsou uvězněny doma kvůli koronaviru, jenž tvrdě postihl jejich zemi. Jsou vystrašení a odsouzení k nicnedělání, přirozeně je tedy přitahují radosti plného stolu a obracejí se jediným možným směrem: ke své kuchyni. Píše o tom agentura AFP.

V Itálii, proslulé vynikajícím jídlem a dobrými víny, lidé žijí už týden - a v některých lokalitách na severu dokonce už skoro měsíc - prakticky bez možnosti vycházení. Jejich prioritou je nyní odolávat pokušení nadměrně se přecpávat.

Riziko, že člověk přibere několik kilogramů, není ničím ve srovnání s tím, co pro zdraví představuje nemoc COVID-19. Na poloostrově už zabila více než 2000 lidí a dál se šíří.

Také mezi četnými současnými starostmi, od otázek spojených s penězi po problém, jak usměrnit energii doma uvězněných dětí, je nějaké to kilo navíc téměř malicherné.

"Sním celý balíček chipsů. Dnes je ztloustnutí to nejmenší zlo," přiznává se Chiara na twitteru.

V tisku a na internetu se množí články s radami, jak se vyhnout ztloustnutí v dobách karantény. Jiné vysvětlují, jak mají lidé jíst zdravě, aby si posílili imunitu. Na sociálních sítích jsou také spousty videí z kuchyně, návody nutričních poradců a osobních trenérů.

Na fotografii v deníku La Repubblica byla skupina viditelně obézních osob na pláži pod titulkem: "Léto 2020 - tělocvičny uzavřeny".

Běhání bez doprovodu dalších osob je povoleno a lidé se mohou ve své čtvrti procházet, ale sportoviště se na několik týdnů uzavřela. Mnozí lidé přiznávají, že nedokáží dlouho zůstat doma, aniž by něco nechroupali.

"Všichni budeme tlustí. V nákupních vozících zákazníků jsou stále více vidět sušenky, zmrzliny a další málo dietní potraviny," říká Manuel, pokladník v obchodě s lahůdkami v centru Říma.

Podle odborového svazu zemědělců Coldiretti se mnoho Italů v době nucené karantény pustilo do vaření. Od 9. března, kdy bylo o karanténě rozhodnuto, vzrostl prodej mouky o 80 procent. Zvýšení prodeje cukru o 28 procent a mléka o 20 procent svědčí o stejné tendenci.

Nadace Campagna Amica, která vychvaluje kvality zaalpského zemědělství, umístila na své internetové stránky sérii informací o vaření a představuje to nejlepší z kuchyně italských regionů.

Server tak vlastně umožňuje těm, kdo jsou uzavření doma, aby zpoza svého sporáku a kuchyňského stolu cestovali po Itálii a dozvídali se o nejrůznějších receptech, počínaje piemontskými ravioli přes griotkový koláč z Kalábrie až po lombardské špenátové noky.

V době, kdy se koronavirus nadále šíří po celém světě a stále více lidí je nuceno zůstávat doma, nejsou excesy za stolem jen italskou specialitou.

Britská uživatelka internetu Jess na twitteru vysvětluje, jak špatně dopadá její domácí izolace: "První den práce z domova jsem ledničku otevřela nejméně desetkrát..."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď