Aerolinky easyJet čelí soudu kvůli úniku údajů milionů pasažérů

foto Letoun Airbus A319 britských nízkonákladových aerolinkek easyJet.

Londýn - Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet čelí soudu kvůli úniku údajů devíti milionů pasažérů při hackerském útoku, o němž aerolinky informovaly minulý měsíc. Ke skupinové žalobě se přidalo přes 10.000 lidí, informovala právní kancelář PGMBM. Každý poškozený může získat odškodné až 2000 liber (59.000 korun), a proces může tedy easyJet přijít až na 18 miliard liber, napsala dnes agentura Bloomberg.

Hackeři se podle aerolinek k e-mailovým adresám a cestovním údajům devíti milionů zákazníků dostali prostřednictvím "vysoce sofistikovaného" kybernetického útoku. Zhruba u 2200 klientů získali rovněž přístup k podrobnostem o kreditních kartách.

"Je to kolosální únik dat a strašlivé selhání odpovědnosti," konstatoval Tom Goodhead z PGMBM. "Svěřujeme společnostem osobní údaje a zákazník by měl očekávat, že na ochranu jeho soukromí bude vynaloženo veškeré úsilí," dodal.

"Jsme si vědomi, že právní kancelář podala proti easyJetu skupinovou žalobu a další kanceláře nabízejí, že podniknou to samé," komentovala situaci v prohlášení letecká společnost. "Není to nic nezvyklého. Samotná skutečnost, že nabízejí své služby, ještě neznamená, že jsou v silné pozici," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď