Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

foto Soudní dvůr Evropské unie (EU) v Lucemburku.

Lucemburk/Brusel/Praha - Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru dnes dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této kontroverzní úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Rakousko v lednu 2019 snížilo přídavky na děti občanů jiných zemí EU, kteří sice v Rakousku pracují, ale jejich potomci žijí v rodné zemi. Na základě takzvané indexace rakouské přídavky odpovídají životním nákladům v zemích jejich původu. Lidé z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska tak dostávají na své děti žijící doma méně peněz, zatímco zaměstnanci z bohatších zemí naopak více.

České ministerstvo zahraničí dnes věc konzultovalo s resortem práce a sociálních věcí, jedná se podle něj stále o zhruba 10.000 českých dětí, kterých se záležitost týká.

Evropská komise kvůli této praxi Rakousko zažalovala předloni v květnu. Advokát unijního soudu dnes doporučil žalobě vyhovět.

"Unijní právo totiž výslovně uvádí, že rodinné dávky, jako jsou rakouské rodinné přídavky a sleva na dani na vyživované dítě, nelze snížit nebo změnit z toho důvodu, že rodinní příslušníci příjemce bydlí v jiném členském státě," uvedl podle tiskové zprávy advokát Jean Richard de La Tour s odkazem na nařízení z roku 2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Rakouská indexace podle advokáta zasahuje do práva cizinců na volný pohyb po EU.

Unijní norma slaďující pravidla sociálních systémů vychází z toho, že pokud cizinci v nějaké členské zemi platí daně a sociální příspěvky, mají nárok na podpůrné dávky ve stejné výši jako místní občané. Rakouská úprava, která tento princip porušuje, "představuje nepřímou diskriminaci na základě státní příslušnosti", uvedl advokát. Tu lze podle něj připustit jen v odůvodněných případech, Vídeň však dostatečný důvod neuvedla.

Rakouská vláda si od omezení výše přídavků slibovala úsporu, která však podle tamních médií nedosáhla kýžené výše. Podle deníku Die Presse za rok 2019 ušetřila země zhruba 62 milionů eur (1,5 miliardy korun), cílem vlády však byla roční úspora 114 milionů eur. Z práce v Rakousku kvůli opatření rovněž odešlo mnoho pečovatelek z východní části EU.

Stanovisko advokáta přivítali čeští europoslanci, kteří komisi k podání žaloby vyzývali. "Je to jasný signál, abychom přestali hrát hru na my a oni," řekl ČTK Tomáš Zdechovský, místopředseda europarlamentního výboru pro zaměstnanost a sociální věci, do jehož kompetence v EP téma dětských přídavků spadá. Podle jeho kolegyně Martiny Dlabajové je advokátovo doporučení vyhovět žalobě skvělou zprávou pro tisíce českých rodin, kterým poklesly přídavky až o 40 procent. "Pevně věřím, že Soudní dvůr EU v konečném rozsudku rozhodne stejně," uvedla europoslankyně, která se problémům českých pendlerů věnuje dlouhodobě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď