Advokát soudu EU kritizuje další část polské justiční reformy

foto Ilustrační foto - Protesty proti reorganizaci nejvyššího soudu ve Varšavě.

Lucemburk - Nově vytvořená disciplinární komora při polském nejvyšším soudu nesplňuje požadavky ohledně soudcovské nezávislosti platné v Evropské unii. Ve svém dnes zveřejněném stanovisku to uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie. Jde o další část justiční reformy, kterou prosadila polská vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, kvůli níž se Varšava dostala před unijní soud.

Stanovisko generálního advokáta Evgeniho Tančeva souvisí s dotazem polského nejvyššího soudu ohledně nezávislosti polské Zemské soudcovské rady ve světle práva Evropské unie. Zemská soudcovská rada vybírá členy nově vytvořené disciplinární komory. O tom, kdo zasedne v soudcovské radě, rozhoduje na základě reformy z dílny PiS polský parlament. Kandidáty na místo v disciplinární komisi potvrzuje prezident, kterým je v současnosti Andrzej Duda, jenž byl do svého zvolení členem PiS.

Tančev uvedl, že "zejména Zemská soudcovská rada je orgánem, jehož úkolem je dohlížet na nezávislost soudů a soudců, (...) a v této souvislosti musí být nezávislá na vlivu zákonodárných a výkonných orgánů, aby mohla správně plnit své úkoly".

Stanovisko generálního advokáta není pro Soudní dvůr Evropské unie závazné, nicméně při svém rozhodování se jím tato instituce ve většině případů řídí. V pondělí Soudní dvůr EU rozhodl, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem.

"Respektujeme různé názory, různé pohledy na věc, ale nemusíme si jimi nutně nechat zneklidňovat," citují polská média Stanislawa Terleckého, místopředsedu Sejmu, dolní komory parlamentu z PiS. "My si myslíme, že je všechno v pořádku," dodal v reakci na Tančevův posudek.

Polské Právo a spravedlnost po vyhraných volbách z podzimu 2015 ovládlo klíčové instituce v zemi, včetně těch justičních. Dostalo se kvůli tomu do sporů s Evropskou komisí, která vládě ve Varšavě vytýká, že svými kroky ohrožuje principy právního státu v Polsku. Představitelé PiS tvrdí, že cílem reformy je zefektivnit práci justice a zbavit ji soudců spojovaných s komunistickým režimem před rokem 1989.

Agentura Reuters připomíná, že Evropská komise se snaží najít odpověď na podle ní postupující autoritářské tendence ve členských zemích ležících na východě EU. Konkrétně jde o Maďarsko, Rumunsko a Polsko.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď