Adoptuje svého Firefoxe

foto Ilustrační foto - Sameček pandy červené pojmenovaný Solo se 15.listopadu seznamoval se svým novým domovem v ústecké zoologické zahradě. Solo je původem z Itálie a bude dělat společnost samičce se jménem Trusca, která do Ústí nad Labem přicestovala v roce 1996 z barcelonské zoo a proslavila se rok nato svým šestidenním útěkem. Pandy červené žijí v Číně, severní Indii, Barmě a Nepálu a též v horských oblastech a bambusových porostech v nadmořské výšce 1800-4000 metrů. Její potravou je hlavně měkké ovoce a bambusové výhonky. V České republice tuto vzácnou šelmu kromě Ústí nad Labem chová ještě zoologická zahrada v Praze.

Projekt CZilla, jenž se zabývá lokalizací, propagací a podporou projektu Mozilla.org v České republice, vyhlásil sbírku na adopci pandy červené (anglicky firefox) v pražské zoo. Cílem sbírky "Adoptuje si svého Firefoxe" je vybrat minimálně 7000 korun a adoptovat tak na rok samečka Minga a nebo samičku Mary Carmen. Informoval o tom Martin Hassman z projektu CZilla.

Přispět do sbírky, která potrvá do konce roku, můžete dvěma způsoby - pomocí mobilního telefonu nebo převodem na účet. Pokud pošlete mobilem na číslo 8 77 77 SMS zprávu ve tvaru DMS ZOO PANDA, bude k tarifní ceně za vaši SMS připočtena částka 30 korun + DPH. Z této částky přibude na konto společné sbírky 27 Kč. Pokud se rozhodnete přispět větší částkou, můžete ji převést přímo na účet Zoo Praha - číslo účtu je 2222220200/6000, variabilní symbol uveďte 914. Do textové poznámky (zpráva pro příjemce) je nutné napsat text "panda cervena".

Panda červená (lat. Ailurus fulgens) žije v Himálajích v Číně, Bhutánu, Nepálu a Laosu. Většinu roku tráví osamoceně, výjimkou jsou matky s mláďaty. Dožívá se obvykle 13 let, váží od 4 do 6 kilogramů a je průměrně 55 cm dlouhá. Panda červená patří dle IUCN mezi ohrožené druhy.

Náhled stránky s informacemi o nové verzi internetového prohlížeče Firefox. www.mozilla.org/products/firefox/Internetový prohlížeč Firefox vyvolal velký ohlas v médiích a během prvních sta hodin od zveřejnění jeho verze 0.9.3 si jej ze stránek Mozilla Foundation stáhl milion lidí. Podle prosincových informací serveru Navrcholu.cz používá prohlížeč z rodiny Mozilla více než 11 procent návštěvníků českých serverů. Hlavní podíl na rostoucí oblibě alternativních prohlížečů má podle odborníků právě Firefox.

Pražská zoo umožňuje svým příznivcům sponzorovat pomocí SMS zpráv i další zvířata, více se dozvíte zde.

Pro úplnost bychom měli dodat, že angličtina používá pro pandu červenou nejčastěji termíny lesser panda či red panda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 21. září 2019

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď