Na Academia film dorazilo více než 7000 diváků, rekordní počet

foto Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO).

Olomouc - Na letošní ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) dorazilo více než 7000 diváků. Jde o rekordní počet, loňské dosavadní nejvyšší číslo návštěvnosti této přehlídky překročil o více než 1400 lidí. Mezi diváky nejvíce uspěl biografický snímek Jane o slavné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodallové z produkce National Geographic. Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966. Za posledních osm let se podle pořadatelů návštěvnost zvýšila téměř desetinásobně.

"AFO dosáhlo jednoho ze svých naprostých vrcholů, přehlídku navštívilo víc než 7000 divaček a diváků a více než 500 českých a zahraničních hostů. Festival letos dokonale naplnil svou filozofii a vůbec poprvé ve své historii se stal živoucím manifestem ochrany Země a života v oceánech. Některé snímky a vystoupení hostů návštěvníky vnitřně hluboce zasáhly a hnuly s nimi k aktivitě, zájmu a zapojení. Potenciál je obrovský a další cíle festivalu se rýsují," řekl dnes ČTK mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Přehlídka, která začala v úterý a končí dnes, už ocenila i nejlepší snímky. Emotivní filmová biografie o legendární, mimořádně statečné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodallové obdržela Cenu diváků i zvláštní uznání poroty Mezinárodní poroty festivalu. Na Cenu RCPTM (Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů) za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film dosáhl britský dokument Ozonová díra: Jak jsme bránili apokalypse, který pojednává o snaze vědců chránit Zemi před škodlivým UV zářením.

Cenu innogy za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film získal experimentální snímek s názvem llllllIIIIl (v překladu z počítačového jazyka "2017") mladého českého režiséra Petra Salaby, doplnil mluvčí festivalu. V kategorii krátkých populárně-vědeckých filmů získal ocenění snímek Po nás pustina. Cenu za osobní přínos popularizaci vědy si v Olomouci převzal česko-americký režisér Steve Lichtag i zástupci renomované organizace Ocean Ark Alliance, jejímž cílem je tvorba platformy pro hlubší pochopení oceánů a života v nich. Přehlídka kromě filmových fanoušků přilákala do města i řadu známých režisérů, vědců či popularizátorů věd, kteří patří ke špičkám ve svém oboru.

Na AFO 2018 se přihlásilo 4432 filmů z celého světa, loni to bylo 3000 snímků. Dramaturgové do soutěžních kategorií vybrali 59 filmů. Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů se letos zaměřila na závislost v mnoha podobách. Jedním z hlavních témat byl vztah člověka k oceánu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď