Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2019 je groteska Dědina

foto Herec Jiří Dvořák převzal od Asociace vydavatelů audioknih (AVA) cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova.

Praha - Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2019 se stal román Dědina, jehož autorka Petra Dvořáková ztvárnila obyvatele vesnice kdesi na Vysočině. Sedm herců zastupujících různé generace děj vypráví autentickým nářečím. Osmihodinovou adaptaci v režii Jitky Škápíkové vydal OneHotBook, který je tak potřetí v roli vítěze. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Jiří Dvořák. Asociace vydavatelů audioknih (AVA) ocenila nejlepší audioknihy letos posedmé.

Fotogalerie

Dvořák, jehož nezaměnitelný hlas znají posluchači z desítek audioknih, je po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové, Zdeňkovi Svěrákovi a Josefovi Somrovi šestým laureátem ocenění. Improvizovaná předání cen se dnes kvůli opatřením proti koronaviru uskutečnila on-line. Komise v čele s Jakubem Horákem vybírala vítěze ze 112 přihlášených audioknih od 19 vydavatelů.

Dědina zabodovala také v kategorii vícehlasá četba. "Zaujal nás především velmi vhodný výběr herců a tvorba jednotlivých charakterů. Ocenili jsme také režijní invenci odrážející se v nápadité zvukové a hudební složce. Jako celek pomáhá audiokniha literárnímu dílu k ještě většímu účinku," uvedli porotci. Vedle Pavly Tomicové v roli babičky excelují Jiří Vyorálek, Dita Kaplanová, Jaromír Dulava, Robert Hájek, Johanna Tesařová a Ivana Uhlířová.

Vydavatelství OneHoBook uspělo i v kategoriích jednohlasá četba (Otakar Brousek ml. interpretuje Michela Houellebecqa v knize Serotonin) a nejlepší interpret (Jan Vlasák). V kategoriích zvukový design a audiokniha pro děti a mládež uspěl dobrodružný fantasy příběhu Tobiáš Lolness francouzského spisovatele Timothéa de Fombelleho. Dramatizaci ovládla audiokniha Neviditelný od Jaroslava Havlíčka, nejlepší audioknihou mimo kategorie se stala Za oponou války od Jakuba Szántó. Jako nejlepší interpretku porota vybrala Annu Kameníkovou a nejlepší design měl podle jejího verdiktu Adelheid od spisovatele Vladimíra Körnera.

Stejně jako v minulých letech se i letos uskutečnilo internetové hlasování veřejnosti, která mohla vybírat ze všech přihlášených audioknih. Nejvíce hlasů získala audiokniha Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové Jak na sítě, v interpretaci Terezy Dočkalové.

Trh s audioknihami v Česku loni pátý rok v řadě rostl. Meziročně si polepšil o 38,5 procenta na více než 205 milionů korun. V roce 2019 poprvé převážil prodej audioknih v digitální formě nad prodejem na fyzických nosičích. Loňským nejprodávanějším titulem byla kniha bloggera Marka Mansona Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, kterou jako audioknihu v podání Davida Prachaře vydala společnost Bookmedia. Z 205,3 milionu korun z loňských prodejů audioknih v Česku připadlo přes 107 milionů na digitální prodeje a 98,5 milionu na fyzické nosiče. Největší podíl na trhu - téměř 19 procent - mělo loni vydavatelství OneHotBook.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď