31. ligové kolo: Opava po remíze sestupuje, Boleslav se zachránila

foto Utkání 31. kola první fotbalové ligy: Fastav Zlín - SFC Opava, 8. května 2021 ve Zlíně. Zleva Matěj Hrabina z Opavy a Tomáš Poznar ze Zlína.

Praha - Fotbalisté Opavy se stali prvním sestupujícím z nejvyšší soutěže. Poslední tým tabulky v utkání 31. kola remizoval ve Zlíně 1:1 a už nemůže opustit jednu ze tří nejhorších příček, které znamenají pád do druhé ligy. Plzeň doma jen remizovala s předposlední Příbramí 3:3 a Liberec prohrál na hřišti Bohemians 1905 0:3. Mladá Boleslav se po vítězství 3:2 v Brně definitivně zachránila.

Opavští potřebovali ve Zlíně pro uchování teoretické naděje na záchranu vyhrát a v prvním poločase šli do vedení, poté co se v 19. minutě prosadil Aleš Nešický. Stejný hráč pak nevyužil obrovskou šanci na pojistku a v 78. minutě srovnal nejlepší střelec domácích Tomáš Poznar. Zlín už má po dalších výsledcích v tomto kole jistotu udržení.

Opavští sestupují po třech sezonách. Vloni se pádu do druhé ligy vyhnuli díky tomu, že se kvůli pozitivnímu případu koronaviru v jejich kádru nedohrála nadstavbová skupina o záchranu a elitu nikdo neopustil. Slezané měli v době ukončení na předposledním místě stejně bodů jako nejhorší Příbram.

Po nedohrání skupiny o záchranu se v této sezoně účastní první ligy rekordních 18 týmů a netradičně tři z nich spadnou. O zbylých dvou sestupujících se rozhodne mezi trojicí Teplice, Brno a Příbram. Postup do nejvyšší soutěži si dnes naopak zajistil Hradec Králové.

Předposlední zůstává Příbram, která nečekaně uhrála remízu v Plzni. Už v úvodních 23 minutách se prosadili hostující Tomáš Pilík a Martin Nový. Před pauzou snížil Jean-David Beauguel a po změně stran srovnal Jakub Brabec. V první minutě nastavení otočil skóre střídající Zdeněk Ondrášek, ale po dalších pěti minutách zařídil dělbu bodů Filip Zorvan.

Viktoria po minulém debaklu 1:5 na hřišti mistrovské Slavie znovu ztratila body a nevyužila šanci minimálně do neděle poskočit na čtvrté místo tabulky. Středočeši venku neprohráli počtvrté za sebou a ztrácejí pět bodů na první nesestupovou příčku, kterou drží Teplice.

O bod více než Příbram má šestnácté Brno, které proti Mladé Boleslavi nedokázalo stáhnout tříbrankovou ztrátu. Hosté vedli po dvou gólech Václava Drchala a jedné trefě Davida Douděry už 3:0, za Zbrojovku snížili Luděk Pernica z penalty a Jakub Přichystal.

Brno doma v lize už devětkrát po sobě nezvítězilo a zůstává tam nejhorší v soutěži. Naopak Mladá Boleslav po druhé venkovní výhře za sebou definitivně odvrátila hrozbu sestupu.

Liberec nevyužil zaváhání Plzně a s Bohemians prohrál vysoko 0:3. "Klokani“ rozhodli o vítězství ve druhé půli, kdy se po proměněné penaltě Matěje Pulkraba prosadili i Tomáš Necid a Petr Hronek.

Pražané 11 kol za sebou bodovali a drží devátou příčku. Liberec podruhé za sebou nezvítězil a v Ďolíčku i v druhém zápase této sezony prohrál 0:3. Na podzim tam stejným výsledkem podlehl Pardubicím, které mají ve Vršovicích domácí azyl.

Už v pátek Jablonec porazil Teplice 4:1 a upevnil si druhé místo. Další čtyři zápasy se hrají v neděli. Už jistý mistr Slavia se představí v Olomouci, Sparta ve šlágru přivítá Ostravu.

Od minulého kola se do hledišť v omezené míře vrátili fanoušci, kluby smějí za dodržení hygienických opatření proti šíření koronaviru zaplnit stadiony maximálně z 10 procent.

Statistika sobotních zápasů 31. ligového kola:

--------

Fastav Zlín - SFC Opava 1:1 (0:1)

Branky: 78. Poznar - 19. Nešický. Rozhodčí: Franěk - Mikeska, Hurych - Denev (video). ŽK: Janetzký, Martínez - Didiba, Dedič, Digaňa, Nešický, Smola. Diváci: 240 (omezený počet).

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 2:3 (0:2)

Branky: 49. Pernica z pen., 74. Přichystal - 6. a 46. Drchal, 38. Douděra. Rozhodčí: Proske - Kotík, Váňa - Hocek (video). ŽK: Sedlák, Dreksa, Pachlopník - Řezník. Diváci: 280 (omezený počet).

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 3:3 (1:2)

Branky: 45.+5 Beauguel, 71. Brabec, 90.+1 Ondrášek - 14. Pilík, 23. Nový, 90.+6 Zorvan. Rozhodčí: Ginzel - Caletka, Melichar - Adam (video). ŽK: Brabec - Pilík, S. Kingue, Tregler, Valachovič (trenér). Diváci: 853 (omezený počet).

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 3:0 (0:0)

Branky: 51. Pulkrab z pen., 57. Necid, 82. Hronek. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Dohnálek - Berka (video). ŽK: Necid, Pulkrab, Květ, Vondra, Keita - Knobloch, Rabušic, Karafiát. Diváci: 382 (omezený počet).