Lukašenka asi donutili letět do Moskvy navzdory nemoci, spekuluje server

foto Ilustrační foto - Běloruský prezident Alexander Lukašenko.

Moskva/Minsk - Běloruského vůdce Alexandra Lukašenka zřejmě přinutili přiletět do Moskvy na přehlídku na Rudém náměstí, přestože zjevně není zdráv, napsal dnes opoziční server Naša Niva. Na sociálních sítích se objevilo neověřené tvrzení, že Lukašenko kvůli zdravotnímu stavu už odletěl z Moskvy, přičemž na letiště provázela sanitka.

Lukašenko sice usedl ve společnosti ruského hostitele Vladimira Putina a dalších vůdců a tribunu, ale jeho "zkormoucený výraz" a skutečnost, že po přehlídce nešel s Putinem a dalšími představiteli ke hrobu neznámého vojína v Alexandrovském sadu u Kremlu, vedl portál k závěru, že běloruský vůdce "byl donucen letět do Moskvy, ačkoliv není zdráv".

Běloruský politolog Dmitrij Bolkunec v aplikaci Telegram napsal, že Lukašenkovy lékaře nyní čeká těžký úkol "přivést vůdce opět k rozumu, promazat jej, srazit mu hladinu cukru, odstranit zřetelný třes hlavy a dopravit tělo na minské náměstí", kde se má večer konat běloruská přehlídka. Bylo by prý také žádoucí, aby Lukašenko při této příležitosti cosi řekl, jinak projev přednese předsedkyně parlamentu.

Kromě Lukašenka provázeli Putina na tribunu na Rudém náměstí také prezidenti Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu Kasym-Žomart Tokajev, Sadyr Žaparov, Imomali Rachmon, Serdar Berdymuhamedov, Šavkat Mirzijojev a také arménský premiér Nikol Pašinjan.

Naša Niva si povšimla, že pouze tádžikistánský prezident Rachmon přišel na moskevskou přehlídku se svatojiřskou stužkou, pokládanou za symbol ruského vlastenectví a militarismu. Prezidenti Uzbekistánu a Kyrgyzstánu dali přednost květům v národních barvách a Lukašenko květu jabloně, ze kterého udělal symbol 9. května a Běloruska. Prezidenti Kazachstánu a Turkmenistánu a arménský premiér se obešli bez symbolů, dodala Naša Niva.

Putin dnes ocenil přítomnost vůdců dalších postsovětských zemí v Moskvě na vojenské přehlídce. Tuto přítomnost státní televize interpretovala jako důkaz, že Rusko není v mezinárodní izolaci, jak o to usiluje Západ kvůli pokračující agresi ruských vojsk na Ukrajině.

Minsk je pokládán za nejbližšího spojence Moskvy. Do války Ruska proti Ukrajině se Bělorusko sice přímo nezapojilo, ale poskytlo Rusku k invazi do sousední země své území a letiště.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď