Putin podle Kremlu navštívil dvě okupované ukrajinské oblasti

foto Ruský prezident Vladimir Putin vystupuje z armádního vrtulníku při návštěvě ruského vojenského velitelství v okupované části Ukrajiny, 18. dubna 2023.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu navštívil vojenská velitelství ve dvou okupovaných ukrajinských regionech - v Chersonské a Luhanské oblasti. Byl tam v pondělí, uvedl později mluvčí Kremlu. Moskva se loni rozhodla oba zmíněné regiony spolu s dalšími dvěma oblastmi v rozporu s mezinárodním právem připojit k Rusku. Nemá však vojenskou kontrolu nad celými oblastmi a Kyjev, který se brání ruské agresi, ani svět zábor ukrajinského území neuznaly.

Zveřejněné záběry mimo jiné ukazují sedmdesátiletého Putina, jak vystupuje z vojenského vrtulníku, poté z automobilu, prochází kolem budov a zachycují také jeho jednání s vojenskými veliteli. Na videu jsou rovněž záběry - na kterých není vidět Putin - z průjezdu kolony kolem ukazatele označujícího vjezd do města Heničesk v Chersonské oblasti.

Podle listu Kommersant šéf Kremlu navštívil vojenské uskupení Dněpr v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy Vostok v Luhanské oblasti.

Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu. Ruská vojska se loni na podzim stáhla z města Cherson a dalších míst v okolí a podle agentury Reuters v očekávání ukrajinské protiofenzívy posilovala své pozice na protějším břehu řeky Dněpr.Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě ruského vojenského velitelství v okupované části Ukrajiny, 18. dubna 2023. 

Jedná se o první Putinovu cestu do Chersonské a Luhanské oblasti od začátku války, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podle agentury TASS byl Putin předtím na návštěvě některého z "nových ruských regionů", jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, 19. března. Tehdy podle ruských úřadů navštívil přístavní město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo. Šéf Kremlu se na záběrech ze zničeného města, kde kvůli bojům zahynulo podle úřadů velké množství civilistů a mnoho obyvatel uprchlo, setkal s lidmi, které ukrajinská média později označila za proruské aktivisty.

"Putinova degradace je působivá. Před rokem svět čekal na jeho vyjádření. Teď už ne. Žádný takový politický aktér už není. Existuje jen 'zvláštní tour' autora masových vražd na okupovaných a zničených územích, aby si naposled vychutnal zločiny svých přisluhovačů," napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru.

Server Ukrajinska pravda k záběrům návštěvy poznamenal, že z nich není zřejmé, kde přesně se Putin nacházel. Neexistuje žádný skutečný důkaz, že byl Putin na Ukrajině, uvádí na závěr své zprávy ukrajinský deník.

Ukrajinská prezidentská kancelář dnes odpoledne informovala, že prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky ve frontovém městě Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o které ukrajinští obránci svádí těžké boje s ruskými invazními silami.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď