Doprava v Německu se po stávce vrátila k normálu, hlášena jsou ale zpoždění

foto Cestující nastupují do regionálního vlaku na hlavním nádraží v Lipsku, 28. března 2023.

Berlín - Hromadná doprava v Německu se po pondělní stávce za vyšší mzdy vrátila dnes k normálu, cestující ale musejí nadále počítat s možnými výpadky dálkových spojů německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) a se zpožděním či rušením spojů na letištích. Stávka, kterou německá média označují za největší za poslední desetiletí, se dotkla i železničního spojení s Českou republikou, vlaky dnes ale opět vyjely podle jízdního řádu.

"V dálkové dopravě bylo ráno zrušeno ještě několik málo spojů," uvedla společnost DB. "Regionální spoje a spoje (příměstské železnice) S-Bahn jezdí bez výpadků způsobených stávkou," doplnila. Podle DB se podařilo zajistit stabilní provoz i v nákladní železniční dopravě, první nákladní vlaky vyjely už v pondělí večer.

Stávku v pondělí pocítili i cestující z České republiky, neboť mezistátní vlaky končily jízdu u německých hranic. Spoje mezi Prahou a Berlínem a také regionální přeshraniční vlaky dnes ale opět vyjely. "Stávka v Německu nám přinesla dost těžkostí, ale snažili jsme se vše udělat tak, aby provoz v ČR byl omezen co nejméně," uvedly na twitteru k pondělní stávce České dráhy.

Letiště Václava Havla v Praze kvůli stávce zrušilo v pondělí 25 letů. Dnešní linky s Frankfurtem nad Mohanem, Mnichovem a Düsseldorfem létají bez omezení. Německá letiště nicméně upozorňují na možné komplikace v souvislosti s pondělní stávkou.

"Kvůli skončené stávce odborů Verdi může i dnes na letišti ve Frankfurtu docházet ke zpožděním a ojedinělým rušením letů," uvedlo frankfurtské letiště. Zrušeno tam bylo na dnešek asi 40 letů, obdobný počet spojů odřeklo i letiště v Mnichově. Před možnými výpadky a zpožděními vydaly varování pro cestující i další německé vzdušné přístavy. Zhruba půlhodinové zpoždění měl například ranní let z Düsseldorfu do Prahy.

Stávku svolaly odborový svaz Verdi a odborový svaz pracovníků na železnici a v dopravě EVG. Svaz Verdi, který vyjednává jménem zhruba 2,5 milionu zaměstnanců ve veřejném sektoru včetně zaměstnanců ve veřejné dopravě a na letištích, požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12.000 Kč) měsíčně. Svaz EVG, který zastupuje zhruba 230.000 zaměstnanců DB a autobusových společností, chce zvýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15.400 Kč).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď