Šéfka Poslanecké sněmovny Pekarová na Tchaj-wanu jednala s tamní prezidentkou

foto Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (zleva) v Tchaj-peji během setkání s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen (vpravo).

Tchaj-pej - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se dnes v Tchaj-peji setkala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta podle agentury Reuters ocenila, že Pekarová Adamová na Tchaj-wan přicestovala navzdory "velkému tlaku". Poukázala tak na kritiku návštěvy ze strany Číny, která Tchaj-wan považuje za své území. Pekarová Adamová uvedla, že nikdo nemůže Českou republiku a Tchaj-wan odradit od toho, aby ctily práva, jako je svoboda, demokracie a ochrana lidských práv.

"Jak Tchaj-wan, tak Česká republika poznaly autoritářskou vládu a hluboce chápou, že demokracie nepřichází snadno. Můžeme si tedy být vzájemně spolehlivými partnery při udržování demokracie a svobody," citovala agentura Reuters tchajwanskou prezidentku.

Pekarová Adamová podle Reuters zdůraznila, že Česká republika a Tchaj-wan "věří ve stejné hodnoty a principy, především ve svobodu, demokracii a ochranu lidských práv". "Nikdo nás nemůže výhrůžkami odradit od toho, abychom tato práva ctili," dodala šéfka české Poslanecké sněmovny.

Pekarová Adamová po setkání před novináři uvedla, že Česká republika patří k největším podporovatelům a přátelům ostrova v Evropě. "Věřím, že nás budou následovat i další evropské země, pokud už tak nečiní," řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny podle zvukového záznamu, který má ČTK k dispozici.

Česká politička uvedla, že s tchajwanskou prezidentkou na schůzce "probraly množství témat nejen z oblasti ekonomické a politické spolupráce, ale třeba také kulturní". Jednaly také o kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti obecně. "Paní prezidentka oceňuje tuto návštěvu a velmi si váží toho, že delegace, která sem přijela z ČR, je tak početná," prohlásila Pekarová Adamová, již na Tchaj-wanu doprovází více než 150 lidí.

Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. "Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu," napsala na svých webových stránkách ambasáda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď