Rusko zařadilo bývalého autora Putinových projevů na seznam hledaných osob

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin během projevu na zasedání vedení Federální bezpečnostní služby (FSB) v Moskvě, 28. února 2023.

Moskva - Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Galljamovovo jméno se dnes objevilo v databázi ruského ministerstva vnitra. Podle tohoto seznamu je hledán v souvislosti s porušením zákona. Galljamov řekl, že o svém zařazení na seznam hledaných osob se dozvěděl jen z médií. Nikdo ho ohledně záležitosti oficiálně nekontaktoval, takže neví, jaké obvinění mu v Rusku hrozí.

"Předpokládám, že formálně jde o trestný čin diskreditace armády," řekl Galljamov v telefonátu s AP. "Používají ho proti každému, kdo odmítá podporovat rétoriku Kremlu a snaží se objektivně, nestranně analyzovat to, co se děje," uvedl a dodal, že se ruská vláda snaží tímto krokem zastrašit opozici.

Ruské úřady už na začátku února Galljamova zařadily na seznam zahraničních agentů. Politologa často citují zahraniční média a letos upoutal pozornost vystoupením v televizi CNN, kde naznačoval, že by Putin mohl čelit vojenskému převratu.

Galljamov psal Putinovi projevy v letech 2008 až 2012, kdy ruský vůdce zastával funkci premiéra. Později začal proti Kremlu otevřeně vystupovat a živil se jako politický poradce a analytik. V posledních letech žije v zahraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď