Při nočních ruských útocích na Ukrajinu umírali civilisté, uvedly úřady

foto Ruskem odpálené rakety nad ukrajinským Charkovem na snímku z 24. března 2023.

Kyjev - Několik civilistů zahynulo při nočních ruských vzdušných útocích či ostřelování některých míst Ukrajiny. Informovaly o tom světové agentury a ukrajinská média. Ruský raketový útok na město Kosťantynivka v Doněcké oblasti si podle nich vyžádal nejméně tři lidské životy, při ostřelování Sumské oblasti zahynuli dva lidé, další zemřeli na jihu země.

Podle serveru Ukrajinska pravda jedna ze střel S-300 zasáhla v Kosťantynivce v noci na dnešek takzvanou stanici nezlomnosti, které na Ukrajině poskytují útočiště pro civilisty. Ti si v těchto zařízení mohou například dobít mobilní telefony, ohřát se nebo se občerstvit.

V troskách zahynuly tři ženy, které byly vnitřně vysídlené z Bachmutu, Časiva Jaru a vsi Opytne, další dva lidé utrpěli zranění, napsal ukrajinský zpravodajský web s odvoláním na prokuraturu Doněcké oblasti. Státní služba pro mimořádné události (DSNS) podle webu informovala o pěti obětech - třech ženách a dvou mužích. Agentura AFP nicméně napsala, že záchranáři následně bilanci snížili na tři. Ukrajinská média zatím informují o pěti obětech.

Dva lidé zahynuli a dalších deset jich bylo zraněno kvůli masivnímu ruskému ostřelování Sumské oblasti na severu Ukrajiny, informovala agentura Ukrinform s odvoláním na oblastní správu, podle níž Rusové v noci na dnešek ostřelovali hned několik obcí v regionu. Dva lidé zahynuli ve městě Bilopillja, které se ocitlo pod masivním útokem: Rusové podnikli letecký úder, 80 útoků ze salvových raketometů a 20 úderů dělostřelectva, píše Ukrinform.

Agentura Reuters mezitím napsala, že po jedné oběti hlásí také úřady ve městě Časiv Jar na východě země a v Chersonské oblasti na jihu. Agentura AP informuje o dvou obětech v Chersonské oblasti.

O něco dříve Ukrajinska pravda informovala o ruském nočním útoku pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby na město Kryvyj Rih. Podle šéfa Dnipropetrovské oblasti Serhije Lysaka pět dronů v noci na dnešek zasáhlo své cíle a jeden stroj se ukrajinské armádě podařilo sestřelit. Zatím nejsou zprávy o obětech nebo zraněných kvůli útoku.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat mezitím podle Ukrajinské pravdy informoval, že Rusko v noci na dnešek podniklo na Ukrajinu vzdušné útoky pomocí různých zbraní, například naváděných leteckých bomb, střel Ch-31 nebo dronů, které útočí na cíle stylem kamikaze. Rusové podle Ihnata zaútočili už ve čtvrtek večer na Oděskou oblast, přičemž ukrajinská protivzdušná obrana dvě střely typu Ch-59 zlikvidovala.

Ukrajinci hlásí odražení osmi desítek ruských útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel nepřestával útočit na Bachmut. Právě v okolí tohoto města se odehrála většina bojových střetů za poslední den," uvedlo mezitím velení ukrajinských ozbrojených sil s poznámkou, že ukrajinští vojáci odrazili útoky invazních sil v okolí obcí Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka a Predtečyne v Doněcké oblasti. Neúspěšné útočné akce Rusů hlásí Ukrajinci také od osmi dalších obcí v této oblasti, včetně Avdijivky a Marjinky.

V záporožském a chersonském směru je nepřítel v defenzivě, zároveň ale ostřeloval řadu místních obcí, uvádí ukrajinský štáb. Rusové podle něj podnikli v uplynulém dni také zhruba čtyři desítky vzdušných útoků a použili salvové raketomety. Ukrajinská armáda mimo jiné podnikla 12 leteckých útoků na ruské jednotky a zařízení, uvedl Kyjev.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o bojích dnes mimo jiné tvrdilo, že ruské síly zničily hangár s bezpilotními letouny ukrajinské armády v Oděské oblasti. Mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS také uvedl, že ruská armáda zničila muniční sklad u města Kosťantynivka v Doněcké oblasti. Ukrajinské úřady dnes informovaly o ruském raketovém útoku v této obci, který podle nich zasáhl takzvanou stanici nezlomnosti, jež slouží jako útočiště pro civilisty. Při úderu podle něj zahynuli nejméně tři lidé.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války, poznamenala dnes agentura Reuters. Její reportéři, kteří se nacházejí poblíž frontové linie severně od tohoto města, zaznamenali známky toho, že ruská ofenziva v regionu by mohla slábnout. Ve vsi poblíž severního okraje Bachmutu se podle nich - ve srovnání se situací o dva dny dříve - znatelně snížila intenzita ruského bombardování.

Zpomalení ruského postupu u Bachmutu by mohlo znamenat, že Rusko přesouvá své jednotky a zdroje do jiných míst, píše Reuters a připomíná čtvrteční poznatky britského ministerstva obrany, podle něhož Rusko zaznamenalo zisky severněji od Bachmutu a částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti. Intenzivní bitvy se podle agentury odehrávaly také více na jihu.

Podle ukrajinského vojenského analytika Oleha Ždanova ruské útoky u Bachmutu slábnou a invazní armáda přesouvá své snahy k jižněji položenému městu Avdijivka. Ruské síly jsou podle něj také aktivnější na severu v Charkovské a Luhanské oblasti, v centrálnější Záporožské a jihoukrajinské Chersonské oblasti.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že nedaleko Bachmutu byl nedávno zabit francouzský dobrovolník. Regionální deník Ouest-France 22. března informoval o smrti bývalého humanitárního pracovníka Kevina D., který před více než rokem odešel bojovat po boku Ukrajinců. Třicetiletý muž byl zahynul za blíže neupřesněných. okolností.

Několik Francouzů odjelo bojovat na Ukrajinu, kde mezinárodní legie pod vedením kyjevské armády shromažďuje zahraniční bojovníky. Jejich přesný počet není znám.

Na Ukrajině v minulých dnech zemřel také novozélandský bojovník Kane Te Tai, který byl byl známý tím, že na sociálních sítích dokumentoval boje a každodenní život na Ukrajině. Smrt bývalého vojáka potvrdilo novozélandské ministerstvo zahraničí.

Pro mnoho Novozélanďanů byl Te Tai tváří neoficiálního zapojení země do války na Ukrajině. Než v květnu 2022 opustil Nový Zéland, sháněl finanční prostředky na vybavení a po příjezdu do válkou zasažené země na sociálních sítích sdílel své zážitky. Podle listu The Guardian na jeho zabití žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina vypsala odměnu ve výši 11 milionů novozélandských dolarů (přes 150 milionů Kč). Podle zpráv, které Te Tai před smrtí napsal svému příteli, se chystal Ukrajinu nadobro opustit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď