Hackeři narušili vysílání rádií na Krymu a posílali jeho obyvatele do krytů

foto Ilustrační foto - Kouř stupající z místa výbuchu v areálu ruské letecké základny Saky na západě Krymu, 9. srpna 2022.

Kyjev - Hackeři narušili vysílání rozhlasových stanic na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym a odvysílali varování před možnými útoky. Obyvatele vyzvali, aby se schovali do krytů a připravili se i na možnou evakuaci do Ruska. Poradce šéfa ruské správy Krymu Oleg Krujčkov označil sdělení o bezprostředních hrozbách pro místní obyvatele za lži. Informoval o tom ukrajinský server focus.ua.

Krym v rozporu s mezinárodním právem Rusko anektovalo v roce 2014, Západ krok neuznává. Kyjev požaduje stažení ruských sil z poloostrova a podmiňuje tím i případná jednání o mírovém řešení války na Ukrajině.

Posluchači na Krymu si nyní vyslechli varování, že v oblasti může propuknout masivní ostřelování, a výzvu k evakuaci. "V případě vyhlášení leteckého poplachu se neprodleně přesuňte do nejbližšího krytu. Zabalte si nouzové zavazadlo se souborem nepostradatelných věcí a mějte ho připravené k použití. Mějte zásobu pohonných hmot pro své auto. V případě nepředvídatelných okolností bude za účelem zajištění spojení s pevninskou částí Ruska organizována přeprava evakuačními trajekty," znělo hlášení odvysílané hackery.

Gubernátor přístavního města Sevastopol Michail Razvožajev na sociálních sítích napsal, že varování by mohlo být ukrajinským "informačním útokem". Připustil však, že bezpečnostní hrozba na Krymu je možná. V takovém případě podle něj budou obyvatelé informováni všemi dostupnými komunikačními kanály.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď