Začal festival Jeden svět, Pavel předal cenu pro venezuelského aktivistu

foto Zahájení 25. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět na téma Cena bezpečí, 22. března 2023, Praha. Prezident Petr Pavel a Klára Ramirez, která přebírá Cenu Homo Homini pro vězněného venezuelského aktivistu Javiera Tarazonu.

Praha - Předáním ceny Homo Homini, kterou organizace Člověk v tísni uděluje významným zastáncům lidských práv, byl dnes v Praze zahájen mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Ocenění získal venezuelský aktivista Javier Tarazona, který je vězněný, od prezidenta Petra Pavla ho za Tarazonu převzala ředitelka jím založené nadace FundaRedes. Návštěvou zahajovacího ceremoniálu Pavel navázal na tradici Václava Havla. Na večeru promluvila také výkonná ředitelka ukrajinského Centra pro občanské svobody Oleksandra Romancovová, které je jednou z trojice organizací oceněných v roce 2022 Nobelovou cenou za mír.

Fotogalerie

Tématem letošního 25. ročníku filmové přehlídky je Cena bezpečí. Symbolizuje válku na Ukrajině i energetickou krizi, klimatické změny či sociální nejistoty. Na festivalu, který v Praze potrvá do 30. března a v dalších 27 českých městech do 2. dubna, se představí 75 celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě. Zahájil ho ukrajinský dokument Překonat temnotu, který zachycuje příběhy Ukrajinců v prvních týdnech války. Divákům ho představila producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskyj.

Tarazona se věnuje osvětě a podpoře ohrožených a perzekvovaných osob. Založil nevládní organizaci FundaRedes, která ve Venezuele usiluje o podporu demokracie a občanské kultury. Dnešního ceremoniálu se Tarazona nemohl zúčastnit, protože ve Venezuele čelí obvinění z vlastizrady, podněcování k nenávisti a terorismu. "Hájí lidská práva v zemi, kde rozhodně nejsou takovou samozřejmostí jako u nás, přestože mu to přináší útrapy, věznění, a jak jsme slyšeli, tak také mučení. I přesto v tom pokračuje, protože v tom vidí smysl. Je nám všem příkladem a my ti za to, Javiere, děkujeme a tady na druhém konci světa jsme s tebou," řekl prezident Pavel. Loni ocenění Homo Homini získala egyptská právnička Mahjanúr Masríová hájící práva vězňů.

Pavel návštěvou slavnostního zahájení festivalu Jeden svět navázal na tradici prezidenta Havla, který se ceremoniálu a předání ceny Homo Homini účastnil pravidelně, uvedli pořadatelé. K Havlovi během večera směřovalo poděkování jako ke "kmotrovi festivalu".

Filmy jsou na festivalu letos rozděleny do sedmi tematických sekcí. Jedna z nich se zaměřuje na Ukrajinu, další nesou názvy Nová božstva, Síla žen, Udržitelnost, Vztahy, Vykořenění a Sítě. Program nabízí také pět krátkých filmů pro děti, festival zahrnuje i školní promítání. Pro základní školy pořadatelé připravili dvě pásma krátkých filmů a pro střední školy pět celovečerních filmů. Téměř dvě třetiny projekcí doprovodí debaty s tvůrci a tvůrkyněmi i dalšími osobnostmi.

Kategoriemi, ve kterých filmy každoročně soutěží, jsou Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět. Pro snímky ve virtuální realitě letos nově přibude Jeden svět interaktivně. Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni 30. března v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď