Památkami roku jsou špýchar v Myšticích a zahrada ve Slaném

foto Obnovený prvorepublikový park Kumpánova zahrada, 11. června 2022, Slaný, Kladensko. Zahrada byla oceněna v soutěži Památka roku 2022.

Praha - Památkami roku 2022 se staly špýchar, který je součástí usedlosti v obci Myštice v Jihočeském kraji, a obnova zahrady ve Slaném ve středních Čechách. Ocenění udělilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska při zahájení konference v Praze na Žofíně. Cena patří majitelům památek z řad soukromníků, měst, církve i dalších vlastníků.

Fotogalerie

Do soutěže se letos přihlásilo 45 objektů, ty ani nemusejí být státem prohlášenými kulturními památkami. Pořadatelé oceňují majitele, kteří jsou si vědomi kulturně historických stránek svých objektů a podle toho o ně pečují.

Soutěž má dvě kategorie, špýchar v Myšticích zvítězil v kategorii Malá obnova, tedy ta, která stála do dvou milionů korun. Objekt se nachází v areálu nevelké vesnické usedlosti. Samostatně stojící zděný špýchar loni prošel celkovou rekonstrukcí krovu. Střecha je pokrytá žitnými došky a hřeben šindeli. Majitelé se pro obnovu rozhodli i přesto, že budovu chtějí nadále užívat jako dílnu, sklad zemědělských strojů a nářadí a sušárnu plodů a bylin. Na celkové náklady 543.000 korun přispělo ministerstvo kultury 405.000 korun, zbytek zaplatili majitelé.

Druhé místo v této kategorii získala obnova rodného domu slavného psychologa Sigmunda Freuda v Příboře na Novojičínsku, která loni navázala na vznik nové stálé expozice. Třetí místo z deseti finalistů v této kategorii dostala obnova varhan z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích, části Uherského Hradiště ve Zlínském kraji.

V kategorii Velká obnova, teda ta s náklady nad dva miliony korun, zvítězilo město Slaný s první etapou obnovy historického prvorepublikového parku Kumpánova zahrada, které se v místě říká Benar. Připomíná minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou a je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada vznikla roku 1939 podle návrhu o zahradního architekta Josefa Kumpána (1885 až 1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou kulturní památkou a dnes je ve vlastnictví Města Slaný.

"Od roku 2012 jsme přemýšleli, zda park převezmeme do majetku města. Až v roce 2018 jsme jako zastupitelé park převzali. Netušili jsme, co nás čeká, ale vidím, že jsme šli správnou cestou," řekl dnes starosta Martin Hrabánek. Náklady na obnovu zahrady byly téměř 28 milionů korun.

S obnovou parku město začalo v roce 2020, muselo řešit nebezpečný odpad, který se musel odvážet. Do zahrady se vrátila socha Dámy po koupeli, zrestaurován a obnoven byl chrlič vody v podobě lva, který byl zasypán pod zemí. Vznikla replika původní kašny ve tvaru čtyřlístku, do parku byly vysazeny stromy a květiny.

Na druhém místě v této kategorii se umístila obnova hrobky rodiny Brass v malinké vesničce Dolním Podluží na česko-německých hranicích v Ústeckém kraji. Třetí místo v kategorii s 12 finalisty patří záchraně kostela sv. Petra a Pavla ve Strýčicích v jižních Čechách. Kostel se daří zachránit díky spolupráci místních obyvatel s potomky odsunutého původního německého obyvatelstva.

Sdružení soutěž založilo pro větší motivaci majitelů historických objektů k jejich ochraně, do soutěže se mohou hlásit i majitelé objektů, které kulturní památkou nejsou. O titul může usilovat nejen hrad, zámek, kostel, divadlo, ale i vojenský nebo zemědělský brownfield či veřejný prostor. První ceny byly udělené za rok 2013.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď