Ve věku 90 let zemřel přední tvůrce české soudobé hudby Marek Kopelent

foto Přední tvůrce české soudobé hudby Marek Kopelent (na snímku z 16. prosince 2022).

Praha - Ve věku 90 let ráno zemřel skladatel, klavírista, publicista a pedagog Marek Kopelent. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil ČTK skladatel a Kopelentův zeť Miroslav Pudlák. Kopelent byl jednou z nejvýznamnějších postav českého hudebního života posledního půlstoletí a průkopníkem takzvané Nové hudby. Je autorem několika oratorií a dále komorní vokální a instrumentální hudby.

"Zemřel dnes v pět hodin ráno po krátké nemoci,“ řekl ČTK Pudlák. Dodal, že nemoci podlehl ve Fakultní nemocnici v Motole.

Kopelent byl jedním z vrcholných představitelů tzv. Nové hudby. Mimo jiné byl předsedou a zakladatelem sdružení skladatelů, interpretů a muzikologů Ateliér 90, neúnavným propagátorem soudobé vážné hudby a v neposlední řadě byl od roku 1991 profesorem skladby na pražské AMU.

Rozsáhlý rejstřík Kopelentovy tvorby zahrnují jak skladby komorní, například Smyčcový kvartet číslo tři z roku 1963, kterým poprvé získal mezinárodní ohlas, tak množství kompozic vokálních, orchestrálních i smíšených. Velký úspěch mělo v roce 2001 dvojnásobné provedení jeho prostorového oratoria Lux mirandae sanctitatis (Světlo divné svatosti), které zkomponoval k příležitosti svatořečení Anežky České.

Marek Kopelent za své dílo a činnost získal celou řadu prestižních ocenění. V roce 2003 se stal prvním, kdo dostal nově zavedenou Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Ve Francii byl oceněn titulem Rytíř řádu umění a literatury, v Německu zase prestižní Herderovou cenou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď