Bitcoin a další kryptoměny kvůli problémům banky Silvergate Capital oslabují

foto Mince s logem kryptoměny bitcoin.

Londýn - Cena kryptoměny bitcoin dnes přechodně klesla na více než dvoutýdenní minimum k hranici 22.000 USD (zhruba 486.400 Kč). Obdobně oslabují i další kryptoměny, které tak podle analytiků reagují na problémy americké banky Silvergate Capital. Ta nabízí široce využívanou platební síť, která usnadňuje převody finančních prostředků mezi kryptografickými firmami v reálném čase.

Největší kryptoměna bitcoin při obchodování v Asii odepsala až šest procent, později ale část ztrát smazala. Krátce po 09:00 SEČ se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 22.375 USD, a za uplynulý den tak vykazoval pokles o více než čtyři procenta. Druhá největší kryptoměna ether odepisovala téměř pět procent na 1568 USD. Obdobně oslabovaly i další kryptoměny, mimo jiné avalanche nebo dogecoin.

Banka Silvergate Capital uvedla, že zkoumá, zda dokáže zůstat provozuschopná. Mnoho kryptoměnových burz, vydavatelů stablecoinů a obchodních míst ale už platby prostřednictvím Silvergate nepřijímá ani neprovádí. Stablecoiny jsou navázané na nějaké platidlo nebo reálné aktivum.

"Silvergate je jedním z hlavních poskytovatelů dolarového bankovnictví pro kryptoměnové odvětví," uvedl obchodník John Toro z kryptoměnové burzy Independent Reserve. "Jakékoli obavy o likviditu budou mít přímý dopad na tržní podmínky a mohou ovlivnit dostupnost některých prostředků klientů a přístup k nim," dodal.

V potížích banky Silvergate Capital se naposledy projevily dopady listopadového kolapsu kryptoměnové burzy FTX, informovala agentura Bloomberg. Kauza otřásla celým odvětvím a urychlila snahu globálních regulačních orgánů začít odvětví kryptoměn důsledně regulovat. Na sektor má negativní vliv také očekávání, že úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu, což snižuje chuť investorů riskovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď