Uhynula labuť zpěvná pojmenovaná Zpěvanka, jako první zahnízdila v ČR

foto Uhynula labuť zpěvná (na snímku z 8. února 2023), která jako první zahnízdila v České republice.

Kroměříž/Přerov - V neděli uhynula labuť zpěvná, která jako první zahnízdila v České republice. Ornitologové ji pojmenovali Zpěvanka. Labuť se vyskytovala na rybnících v Tovačově a v Kojetíně na Přerovsku, v Chropyni a v Záhlinicích na Kroměřížsku nebo na řece Moravě v Kroměříži. V tiskové zprávě to ČTK sdělil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Labutě zpěvné podle odborníků hnízdí se Skandinávii a na zimu odlétají do západní Evropy, v tuzemsku se objevují jen ojediněle. Zpěvanku ornitologové sledovali díky výraznému žlutému límci s kódem 7R42, který dostala na zimovišti vodních ptáků v Německu v lednu 2006. Odtud se podle Šafránka nevydala domů na sever Evropy, tak jako ostatní labutě zpěvné, ale zcela nepochopitelně se objevila v dubnu téhož roku na Hradeckém rybníku v Tovačově.

V následujících letech se labuť pohybovala na střední, jižní i severní Moravě a v jižním Polsku. "Jednu zimu trávila dokonce až v Maďarsku. Hnízdní období ale nejčastěji trávila na střední Moravě, kde se pokoušela o vytvoření páru se samcem labutě velké," uvedl Šafránek.

Poprvé Zpěvanka zahnízdila až v roce 2017 se samcem labutě zpěvné. Na Zámeckém rybníku v Chropyni měli čtyři mláďata, pouze jedno z nich se však dožilo zimy. "V následujících dvou letech vyvedla opět čtyři mláďata, ale ani jedno se nedožilo dospělosti. V roce 2020 měla dvě mláďata, která po několika dnech zmizela. V tomto roce uhynul i její samec a od té doby zůstala sama," doplnil Šafránek.

Na střední Moravě žila Zpěvanka podle ornitologů 16 let. Kroužek a límec dostala až jako dospělá. Proto podle odborníků nelze zjistit, jakého věku se dožila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď