Mendlovo náměstí v Brně zdobí monument Hrachovina, připomíná Mendela

foto Představení zrekonstruovaného Mendlova náměstí a odhalení monumentu Hrachovina odkazujícího na vědecké objevy Gregora Johanna Mendela, 21. února 2023, Brno.

Brno - Brněnské Mendlovo náměstí zdobí ode dneška nový bronzový monument Jaromíra Garguláka s názvem Hrachovina. Odkazuje na vědce Gregora Johanna Mendela, který působil ve zdejším augustiniánském klášteře na Starém Brně a je považován za zakladatele genetiky i na základě svých pokusů s hrachem. Dílo představuje klíčení hrachu. Obecně prospěšnou společnost Společně stál monument 24,5 milionu korun, získala příspěvek od kraje i dalších dárců, město poskytlo deset milionů.

Fotogalerie

Gargulákův návrh vybrala porota v mezinárodní soutěži. "Naším cílem bylo dát budoucím generacím trvalou připomínku této významné osobnosti velmi originálním způsobem," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Společně Jakub Carda. Gargulák začal pracovat na díle z bronzu před rokem. Mendlovo náměstí je i po rekonstrukci významným dopravním uzlem, ale přestavbou se podařilo vytvořit také veřejný prostor, kde si lidé mohou sednout pod strom na lavičku. Bylo zde vysazeno 30 nových stromů a přístřešky pro cestující mají být porostlé popínavou zelení.

Nová dopravní koncepce zjednodušila některé přestupy mezi linkami MHD, jiné zkomplikovala. Z deseti zastávek je nyní devět. Největším problémem je zábradlí mezi zastávkou tramvaje od Výstaviště a zastávkou trolejbusu z téhož směru, které se táhne nepřerušené v délce více než 50 metrů, a nutí tak přestupující zábradlím buď prolézat, případně je dlouze obcházet. Od instalace minulý týden je terčem kritiky řady cestujících, kriticky se k němu vyjádřil i tvůrce architektonické studie Ondřej Chybík z architektonické kanceláře Chybík + Krištof. Nelíbí se ani dopravnímu podniku, který počítal se dvěma průchody v něm. "My jsme tam zábradlí nechtěli, ale ustoupili jsme požadavkům policie a Drážního úřadu. Jednáme s nimi o tom, aby tam vznikly dva průchody, ale zatím nemáme žádné výsledky. Pokud bychom se nedohodli, budeme hledat jiné cesty, jak mezery v zábradlí udělat," řekla novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Dodatečné dopravní řešení, které si přestavba vyžádala, bude vyčlenění autobusového pruhu ve Veletržní ulici. Dříve totiž jezdily autobusy a trolejbusy od Výstaviště po Hlinkách, kam měli vjezd pouze rezidenti. Nyní jezdí společně s automobilovou dopravou, a ve špičce tak někdy trvá, než se dostanou do zastávky před křižovatkou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď