Kyjev hlásí odražení ruských útoků u sedmi obcí na východě země

foto Ukrajinští vojáci střílí z italské houfnice Mod 56 v obci Avdijivka, 19. února 2023.

Kyjev - Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili ruské útoky u sedmi obcí na východě země, uvedl ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Invazní síly podle něj nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných akcí ve směrech na ukrajinská města Kupjansk v Charkovské oblasti nebo mimo jiné na Lyman, Bachmut a Avdijivku v Doněcké oblasti.

"Za uplynulý den ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky okupantů v oblastech obcí Hrjanykivka v Charkovské oblasti, Bilohorivka v Luhanské oblasti, Vasjukivka, Dubovo-Vasylivka, Berchivka, Bachmut a Ivanivske v Doněcké oblasti," vyjmenovává velení ukrajinských ozbrojených sil.

To dále tvrdí, že ukrajinské letectvo provedlo v neděli 20 úderů na "oblasti soustředění personálu a vojenské techniky okupantů" a mimo jiné sedm úderů na protiletadlové raketové systémy invazních sil. Rusové podle něj za poslední den provedli deset raketových útoků, 25 leteckých úderů a 62krát pálili ze salvových raketometů. "Jsou ranění a mrtví mezi civilními obyvateli," uvádí štáb.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím v rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera řekl, že ukrajinská armáda bude bojovat o Bachmut tak dlouho, dokud to bude mít smysl, ale nehodlá ho držet za každou cenu. Prezident poznamenal, že ukrajinské ozbrojené síly zároveň chystají protiofenzivu. Bachmut je jedním ze současných ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který před téměř rokem rozpoutala Moskva svou invazí do sousední země.

Americký Institut pro studium války (ISW) v polovině února uvedl, že Západ je znepokojen ukrajinským odhodláním udržet Bachmut. Ve své analýze se odkázal na informace západních médií, podle nichž ukrajinská armáda není s to bránit Bachmut a současně provést předpokládanou jarní protiofenzivu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď