Zařízení zabudované do malých hodinek je schopné detekovat pachy a různé těkavé sloučeniny.
Výzkumníci z Univerzity Extremadura (UEx) vyvinuli elektronický nos "s kapacitou detekovat různé těkavé sloučeniny,“ který je implantován do malého zařízení o velikosti hodinek, řekl profesor Vysoké školy průmyslového inženýrství UEx a koordinátor projektu Jesús Lozano, který zdůraznil, že "téměř 20 let“ vyvíjejí umělé čichové systémy, které "se snaží napodobit lidský čich.“ Tímto způsobem vyvinuli různá zařízení, z nichž posledním je systém v podobě hodinek, které jsou "v principu orientované na detekci kvality vzduchu“, ale "dokážou detekovat jakékoli jiné pachy nebo vůně."
Výsledkem je sofistikovaný systém umělé inteligence s mnoha využitími, jako je detekce nemocí z dechu, hledání úniků v solárních tepelných elektrárnách, a dokonce použití související s bezpečností, jako je detekce výbušného nebo chemického zařízení, léků, a dokonce i padělaných bankovek.
Elektronický čichový systém pracuje se stejnými schématy jako ten lidský - prostřednictvím sady senzorů ukládá sloučeniny pachu a vůně. Stejně jako biologický čich se učí. Když dostane neznámý podnět, porovná jej s předchozími a vyhodnotí pomocí umělých neuronových sítí, jejichž vývoj inspirovalo fungování mozku. Pro Univerzitu Extremadury jde o velký úspěch po téměř dvou desetiletích výzkumu a vývoje různých prototypů.