Elektronický nos v hodinkách dokáže detekovat pachy a měřit kvalitu vzduchu

foto

Zařízení zabudované do malých hodinek je schopné detekovat pachy a různé těkavé sloučeniny.

Výzkumníci z Univerzity Extremadura (UEx) vyvinuli elektronický nos "s kapacitou detekovat různé těkavé sloučeniny,“ který je implantován do malého zařízení o velikosti hodinek, řekl profesor Vysoké školy průmyslového inženýrství UEx a koordinátor projektu Jesús Lozano, který zdůraznil, že "téměř 20 let“ vyvíjejí umělé čichové systémy, které "se snaží napodobit lidský čich.“ Tímto způsobem vyvinuli různá zařízení, z nichž posledním je systém v podobě hodinek, které jsou "v principu orientované na detekci kvality vzduchu“, ale "dokážou detekovat jakékoli jiné pachy nebo vůně."

Výsledkem je sofistikovaný systém umělé inteligence s mnoha využitími, jako je detekce nemocí z dechu, hledání úniků v solárních tepelných elektrárnách, a dokonce použití související s bezpečností, jako je detekce výbušného nebo chemického zařízení, léků, a dokonce i padělaných bankovek.

Elektronický čichový systém pracuje se stejnými schématy jako ten lidský - prostřednictvím sady senzorů ukládá sloučeniny pachu a vůně. Stejně jako biologický čich se učí. Když dostane neznámý podnět, porovná jej s předchozími a vyhodnotí pomocí umělých neuronových sítí, jejichž vývoj inspirovalo fungování mozku. Pro Univerzitu Extremadury jde o velký úspěch po téměř dvou desetiletích výzkumu a vývoje různých prototypů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď