Šéfka EK ocenila Pavlovy zkušenosti, gratulovali prezidenti Německa, Polska i Francie

foto Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci v Bruselu, 12. prosince 2022.

Brusel - Nově zvolenému českému prezidentu Petru Pavlovi blahopřála k úspěchu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i místopředsedkyně unijní exekutivy Věra Jourová. Von der Leyenová ocenila diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Pavlovi pogratulovali také prezidenti Německa, Polska, Rakouska, Francie i Ukrajiny.

"Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny," uvedla německá šéfka komise.

Česká místopředsedkyně EK vyjádřila naději, že Pavel dokáže po vyhrocené volební kampani Čechy spojit.

"Blahopřeji a přeji zvolenému panu prezidentovi mnoho štěstí a sil v čele našeho státu, ať je prezidentem spojujícím náš národ a zastupujícím ho důstojně v Evropě a ve světě v této neklidné době," napsala Jourová na twitteru. Do unijní exekutivy se dostala díky nominaci hnutí ANO Pavlova neúspěšného protikandidáta a bývalého premiéra Andreje Babiše. ČTK již během voleb sdělila, že sama vybrala kandidáta, který bude nejen dobře reprezentovat v zahraničí, ale dokáže se vzhledem k současné geopolitické situaci postavit zlu.

Gratulaci připojila i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, odkázala na nedávné české předsednictví v Radě EU, které bruselští činitelé včetně jí samotné vysoce oceňovali. "Česko má na to, aby i nadále bylo lídrem Evropy," uvedla maltská politička. Podle ní je jedinou cestou pro jednotnou Evropu obrana demokracie, právního státu a podpora Ukrajiny. Ke všem těmto bodům se Pavel hlásí.

Šéf unijních vrcholných schůzek Charles Michel popřál Pavlovi štěstí v prezidentském úřadě a dodal, že se těší na blízkou spolupráci v zájmu Česka a EU. "Vaše zkušenost bude klíčová pro další podporu Ukrajiny," napsal Michel s odkazem na Pavlovu vojenskou minulost.

Pavlovi již blahopřáli i čeští europoslanci z řad současné vládní koalice. Pirát Marcel Kolaja zdůraznil, že v kampani neuspěly "urážky a zastrašování". Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský ocenil Pavlův první povolební projev. Zástupce TOP 09 v europarlamentu Luděk Niedermayer zase připomněl, že Pavel vyhrál výrazně vyšším rozdílem, než v obou předchozích volbách jeho předchůdce Miloš Zeman.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. "Srdečné blahopřání k Vašemu zvolení prezidentem České republiky. I jménem spoluobčanů Vám velmi srdečně gratuluji," napsal Pavlovi. Prezidentova slova na twitteru citovala jeho mluvčí Cerstin Gammelinová.

"Jako sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví," poznamenal Steinmeier. Česko předsedalo Evropské unii v druhé polovině loňského roku, na jeho konci pak předsednictví předalo Švédsku.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen nově zvolenému českému prezidentovi Pavlovi popřál mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané. "Těším se na blízkou spolupráci jako sousedů a partnerů v EU," napsal Van der Bellen na svém twitteru.

Rakouský kancléř Karl Nehammer o něco později dodal, že "Rakousko a Česko jsou jako sousedé úzce propojenými zeměmi v mnoha oblastech". Také Nehammer napsal , že se těší na pokračující blízkou spolupráci mezi Českou republikou a Rakouskem.

Polský prezident Andrzej Duda poblahopřál Pavlovi ke zvolení a pozval ho do Varšavy. Kancelář polského prezidenta potvrdila, že Pavel s Dudou si dnes telefonovali a hovor se nesl v dobré a přátelské atmosféře. Pavlovi poblahopřál i polský premiér Mateusz Morawiecki, který zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

"Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!", napsal francouzský prezident Emmanuel Macron na svém twitteru ve francouzštině i češtině. Macrona navštívil Babiš několik týdnů před druhým koleb prezidentské volby.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál Pavlovi k "přesvědčivému vítězství". V příspěvku na twitteru ocenil Pavlovu podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

K vítězství ve volbách Pavlovi poblahopřáli maďarská prezidentka Katalin Nováková, rumunský prezident Klaus Iohannis i slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Nováková ve svém stručném twitterovém příspěvku uvedla, že se těší na spolupráci s novým prezidentem. Iohannis připomněl společné členství Česka a Rumunska v Severoatlantické alianci i Evropské unii a Pircová Musarová Pavlovi popřála "jen to nejlepší v jeho práci".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď