Lidé Pavlovi přispěli na druhé kolo zatím téměř dva miliony korun

foto Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha.

Praha - Prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi zatím lidé přispěli na druhé kolo voleb téměř dva miliony korun. Od vítězství v prvním kole ho do dnešních 17:30 finančním darem podpořilo zhruba 800 lidí. Obdržel hlavně příspěvky v řádu tisíců korun. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Celkem na něm má aktuálně zůstatek 4,4 milionu korun. Protikandidátovi Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí. Na účty mu zatím příznivci poslali dva drobné dary a odpůrci několik haléřových příspěvků s hanlivými vzkazy.

Finalisté prezidentské volby mohou ve druhém kole do své kampaně investovat deset milionů korun. Pavel ČTK v sobotu řekl, že má od sponzorů příslib na financování celého druhého kola. Ihned po úspěšném prvním kole mu ale začali přispívat i drobní dárci, od stovek lidí dostal dary v řádu stokorun nebo tisícikorun. Získal i vyšší příspěvky. Hana Blovská mu poslala 300.000 korun, Pavel Sebor 200.000, Dalibor Konvička 60.000, Petr Pála 50.000 nebo Zdeněk Tůma 40.000. Na první kolo Pavlovi sponzoři poslali celý čtyřicetimilionový limit.

Babišovi prezidentskou kandidaturu v prvním kole platilo jeho hnutí ANO. Na svém webu uvedlo, že na kampaň v prvním kole nepřijalo od dárců žádné peníze a případné dary s poděkováním vracelo. Haléřové platby s hanlivými vzkazy hnutí převedlo do státního rozpočtu. Hnutí Babišovi podle údajů na transparentním účtu poskytlo 20 milionů korun. Kromě transparentního účtu zaregistrovaného na hnutí ANO si Babiš zřídil i účet svůj. Na oba mu od zveřejnění výsledků prvního kola přišly necelé dvě desítky plateb, většinou halířové příspěvky doplněné o hanlivé vzkazy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď