Na Libavé skončil výcvik první rotace ukrajinských vojáků

foto Ministryně obrany Jana Černochová (uprostřed) se při návštěvě výcviku ukrajinských vojáků na Libavé zdraví se zástupcem ukrajinských ozbrojených sil, 21. prosince 2022, Olomoucko. Vlevo je náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. 

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku v prosinci ukončila svůj výcvik první rotace ukrajinských vojáků. V Česku se učili základní vojenské dovednosti včetně střelby z útočných pušek nebo řízení bojových vozidel pěchoty, ale i velitelské schopnosti. V jednotce o velikosti praporu se mísí nováčci i zkušení bojovníci z fronty. Čeští velitelé proto ČTK na Libavé zdůraznili, že učení je oboustranné a Ukrajinci svým kolegům předávají cenné zkušenosti z vedení reálného boje. Jednotku, kterou pravděpodobně brzy čeká zapojení do obrany Ukrajiny, před odjezdem navštívila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a zástupci armády a Olomouckého kraje.

Výcvik ukrajinských vojáků schválila vláda a Parlament na podzim. Cílem je do konce příštího roku v Česku vycvičit až 4000 Ukrajinců především z mechanizovaných jednotek, do Česka ale zamíří i specialisté. Podobně jsou ukrajinští vojáci bránící svou zemi před ruskou agresí cvičeni i v dalších evropských zemích. Do konce příštího roku by se měly uskutečnit další čtyři výcvikové turnusy. První z nich je plánován na konec ledna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď