Němci se vrhli na nákup zábavní pyrotechniky, vozí i tu nelegální z ČR

foto Zábavní pyrotechnika - ilustrační foto.

Berlín - V Německu oficiálně začal prodej silvestrovské zábavní pyrotechniky, poprvé po třech letech. Němci si dělbuchy či rachejtle často přivážejí ze sousedních zemí, ale toto specifické zboží proudí i opačným směrem. Podle agentury DPA byl dnes velký nával zejména na německo-nizozemské hranici. Na německo-české hranici v Sasku policie zastavila mladíky s nelegální pyrotechnikou z České republiky. Německo už hlásí i první související úrazy.

Před diskontním obchodem v dolnosaském Bunde stáli lidé v dlouhé frontě a odváželi si nákupní košíky plné silvestrovských světlic a petard, uvedla DPA. Mnoho zákazníků podle ní bylo z Nizozemska. Šéf sdružení maloobchodu v regionu Východní Frísko Johann Doden hovoří o "světlicové turistice".

V předchozích letech byl prodej zábavní pyrotechniky v Německu zakázán kvůli pandemii covidu-19. V tomto roce německý Svaz pyrotechnického průmyslu (VPI) počítá s obratem kolem 120 milionů eur (přes 2,9 miliardy korun), tedy zhruba stejně jako před pandemií.

Pyrotechnické výrobky prodávané v Německu ve dnech 29. až 31. prosince musí být schváleny německým úřadem pro výzkum a testování materiálů (BAM) nebo obdobným evropským úřadem. BAM však nedoporučuje tento druh zboží dovážet ze zahraničí. Kupujícím navíc musí být nejméně 18 let.

Na německo-české hranici v Sasku spolková policie přesto zastavila mladíky s nelegální pyrotechnikou z Česka. "Ilegální bouchací kuličky mohou přivodit značná poranění, často obsahují nejen střelný prach, ale jsou plněny mnohem silněji reagující výbušninou nebo větším množstvím výbušné látky," varuje BAM.

O silvestrovské noci si manipulace se zábavní pyrotechnikou často vyžádá zranění i úmrtí. V Berlíně chtějí mít hasiči a další záchranné organizace v pohotovosti více než 1400 lidí, což je zhruba třikrát více než obvykle.

V severní spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko už ve středu večer chytil od světlice byt ve městě Heiligenhafen, sdělila policie. Vážně zraněn byl 25letý muž. Při pokusu o hašení mu chytly kalhoty a část zařízení bytu.

Mnoho německých měst opět zavedlo zóny se zákazem odpalování petard a podobných zařízení. Světlice jsou terčem kritiky také kvůli obavám o životní prostředí. Podle německého ministerstva životního prostředí hoření světlic do ovzduší uvolní zhruba 2050 tun polétavého prachu ročně, největší část o silvestrovské noci. Vdechování polétavého prachu přitom ohrožuje zdraví a poškozuje například dýchací cesty. Kromě toho kritici zmiňují hromadění odpadu a zátěž pro zvířata.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď