Dnes je u většiny přepravců poslední den pro poslání balíku před Vánoci

foto Ilustrační foto - Předvánoční provoz v depu přepravní společnosti Zásilkovna, 12. prosince 2022, Rudná u Prahy.

Praha - Dnes je poslední den, kdy Česká pošta a někteří další velcí přepravci garantují doručení podaných zásilek ještě před Štědrým dnem, tedy do pátku. V dalších dnech bude jistější vyzvednutí objednaného zboží z e-shopů spíše na kamenných pobočkách. Vyplývá to z informací firem.

Zřejmě vrchol předvánoční sezony zažili přepravci v minulém týdnu a v pondělí 19. prosince, kdy se počet balíků proti běžnému období zvýšil až o 260 procent. Ode dneška očekávají spíše ubývání objemu provozu.

Podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci Jana Vetyšky je prakticky až do samotného 24. prosince možné objednávat zboží, které budou mít obchodníci skladem s vyzvednutím na vlastních prodejnách či výdejnách. Při využití externích výdejních míst či boxů je pak bezpečným termínem pro nákup středa 21. prosince, i když podle informací z internetových obchodů je možné odeslat objednávku i v dalších dnech.

Česká pošta měla o víkendu ve své distribuční síti 420.000 balíků, což je zhruba 2,5krát více než v běžném období. Denně doručuje až 350.000 balíků. Balíky bude doručovat nebo vydávat na pobočkách do pátku. V sobotu, neděli a v pondělí 24. až 26. prosince budou všechny pošty uzavřené.

Kurýrní firma DPD zažila letošní špičku toto pondělí, kdy měla v přepravě pouze v České republice rekordních více než 500.000 zásilek. "Doručení do Vánoc jsme garantovali při předání zásilek nám do přepravy do 20. prosince. Nicméně většinu zásilek se nám standardně daří kurýrem doručit do druhého pracovního dne i po tomto datu. Lze navíc očekávat, že například kapacity některých výdejních míst mohou být po tomto datu již naplněny. Vše samozřejmě navíc stále ovlivňuje počasí, kdy řada silnic je stále nesjízdných, a znemožňuje tak včasné doručení, například v některých regionech Krušných hor nebo na Ostravsku," uvedl ředitel DPD Miloš Malaník. Na depech DPD je možné zásilku vyzvednout do pátečních 20:00.

"Naprostou většinu zásilek zvládáme doručit do druhého dne, nezkracujeme úložní dobu výdejních míst a zásilky doručujeme až do 23. prosince včetně. Úspěšnému zvládání zvýšených objemů zásilek pomáhá i rozšířená síť PPL Parcelshopů a PPL Parcelboxů," uvedl marketingový ředitel PPL Milan Loidl.

Také u GLS se budou zásilky na domácí adresu doručovat do poslední chvíle. "Balíky předané do přepravy nejpozději ve středu 21. prosince. budou spolehlivě doručeny do Štědrého dne. Doručovat budeme ještě v pátek 23. prosince. Pokud zákazníci potřebují s čímkoliv pomoci, mohou se obrátit přímo na telefon doručujícího kurýra, nebo na naši zákaznickou linku, kam se díky posílení personální kapacity bez problému dovolají,” dodal ředitel GLS Pavel Včela.

Zásilkovna podle mluvčího Kamila Chalupy zaznamenává v těchto dnech špičku předvánočního doručování zásilek. "Rekordní den byl 19. prosince, kdy jsme zpracovali více než 800.000 zásilek a přibližně o 10.000 zásilek jsme překonali rekord z pondělí minulého týdne," dodal.

Podle ředitele nákupu Astratexu Lukáše Barcala se prodeje v minulých dnech dostaly na špičku, když byly vyšší o 45 procent proti běžnému období. "Meziročně jsou tržby srovnatelné. V dalších dnech už očekáváme mírný pokles," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď