Studie: Globální výdaje na luxusní zboží zažívají rekordní růst

foto Ilustrační foto - Dvoudenní veletrh luxusních hodinek Salon Exceptional Watches 2017 začal 20. října v Brně.

Milán (Itálie) - Celosvětové výdaje na luxusní zboží zažívají rekordní růst. Odvětví těží z oživení poptávky po koronavirové krizi a z rostoucího zájmu ze strany mladých spotřebitelů. Globální tržby z prodeje luxusního zboží by se tak letos mohly zvýšil o 22 procent na 353 miliard eur (zhruba 8,6 bilionu Kč), vyplývá ze studie poradenské společnosti Bain. Loni tržby činily 290 miliard eur, uvedla dnes agentura AP.

"Spotřeba je zpátky na předkrizových úrovních," uvedla spoluautorka studie Claudia D’Arpiziová. "Je to rovněž určité znovuzrození, protože tu máme novou spotřebitelskou základnu, která je mladší," dodala.

Poptávka po luxusním zboží roste navzdory obavám z hospodářského útlumu, za kterými stojí problémy v energetickém sektoru, vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby. Společnost Bain předpokládá, že do pěti let se globální tržby z prodeje luxusního zboží vyšplhají na 550 až 570 miliard eur ročně.

D’Arpiziová upozornila, že trh s luxusním zbožím sice není vůči hospodářskému útlumu imunní, je však odolnější než za globální finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy zaznamenal propad. Za touto větší odolností stojí mimo jiné širší zákaznická základna a silnější pouta mezi zákazníky a luxusními značkami vytvořená prostřednictvím sociálních médií a zvýšeného důrazu na zážitek z nakupování ve značkových obchodech.

Silný růst nyní zažívá trh s luxusním zbožím ve Spojených státech i v Evropě, kde letos Bain očekává růst tržeb zhruba o čtvrtinu. V USA by tržby mohly dosáhnout 113 miliard eur, v Evropě pak 94 miliard eur.

Výpadek ruského trhu v důsledku sankcí, které západní země uvalily na Rusko za jeho útok na Ukrajinu, má podle firmy Bain téměř nulový dopad. Před válkou se Rusko na celosvětových tržbách z prodeje luxusního zboží podílelo dvěma procenty.

V Číně poptávka roste navzdory opatřením proti šíření covidu-19. Podíl Číny na globálním trhu s luxusním zbožím je nicméně pod tlakem, protože se objevují nové silné trhy, například Jižní Korea a Mexiko, upozornila D’Arpiziová.

Společnost Bain dříve předpovídala, že podíl čínských zákazníků na celkovém počtu kupců luxusního zboží do poloviny tohoto desetiletí dosáhne zhruba 50 procent. Nová studie už ale tento podíl odhaduje pouze asi na 40 procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď