Česká filharmonie si připomene výročí sametové revoluce s Rattlem a Koženou

foto Ilustrační foto - Pěvkyně Magdalena Kožená (vpravo) a britský dirigent Simon Rattle převzali 18. ledna 2022 v Brně čestné doktoráty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU).

Praha - Česká filharmonie (ČF) provede na Koncertech pro svobodu a demokracii řecké a maďarské lidové písně v úpravě Maurice Ravela a Bély Bartóka a Devátou symfonii Gustava Mahlera. Koncerty pro svobodu a demokracii se uskuteční 16. a 17. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina. K prvnímu českému orchestru se připojí rezidenční umělci letošní koncertní sezony, dirigent Simon Rattle a mezzosopranistka Magdalena Kožená. ČTK o tom informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

"Na koncertě budu vedle Ravelových Řeckých písní zpívat Maďarské písně Bartókovy, které objevil můj muž (Rattle) jako velkou vzácnost, jen zřídka uváděnou koncertně. Přitom Bartók celý cyklus sám instrumentoval. Písně jsou to až na výjimky spíše vážné, temné. Nesmírně zajímavé a bohaté jsou po harmonické stránce. Bude to pro mne jazyková výzva, protože budu poprvé v životě zpívat maďarsky," uvedla Kožená.

V červnu 2020 Rattle a Kožená s ČF a Českou studentskou filharmonií nastudovali v Praze výběr Dvořákových Slovanských tanců, Lidové písně Luciana Beria a pět písní na slova Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera, jehož skladba nebude chybět ani tentokrát. "Nestává se mi často, že bych se zamiloval do orchestru, a taky většina mých vztahů s orchestry je staršího data. Když jsem však poprvé dirigoval Českou filharmonii, hned mě napadlo, v jaké hudbě bych chtěl tento orchestr slyšet. Dokázal si totiž uchovat svůj vlastní typický zvuk, který je právě pro Mahlera jako stvořený," konstatoval Rattle.

Rezidenční umělci Kožená a Rattle se během 127. sezony vrátí k ČF ještě dvakrát. Koncem listopadu zazní výběr z písní Antonína Dvořáka, Hanse Krásy a Gideona Kleina spolu s Tarasem Bulbou Leoše Janáčka, v únoru písně Bohuslava Martinů doplněné o předehru k opeře Jenovéfa a Druhou symfonii Roberta Schumanna. Během jejich rezidence u ČF také vznikne nahrávka písní pro hudební vydavatelství Pentatone.

Myšlenka pořádat pravidelné koncerty ČF spojené s tématem svobody a demokracie vznikla před několika lety. Orchestr chtěl vytvořit tradici výjimečných uměleckých událostí, které by posluchačům připomněly důležité milníky v českých dějinách. První Koncert pro svobodu a demokracii se uskutečnil v roce 2020. V době pandemické uzávěry ovšem nemohli být ve Dvořákově síni Rudolfina přítomni posluchači. Česká televize tak pouze zprostředkovala přenos Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele ČF Semjona Byčkova. Poprvé s publikem se Koncerty pro svobodu a demokracii konaly až loni, a to za řízení hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď