Ukrajinci vystavují na zbrojařském veletrhu v Praze, jednají o spolupráci

foto Future Forces Forum začalo 19. října 2022 na výstavišti v pražských Letňanech. Program zahrnuje mezinárodní výstavu obranných a bezpečnostních technologií a odborné panely s vojensko-bezpečnostní tematikou. Potrvá do 21. října.

Ukrajinský systém bezpilotních letadel či inovační systémy pro dělostřelectvo byly k vidění na zbrojařském veletrhu Future Forces Forum v Praze, který se konal v atmosféře invaze Ruska na Ukrajinu. Ukrajinský pavilon v hale 3 je symbolicky naproti expozici českého ministerstva obrany, se kterým některé firmy jednají o možnosti spolupráce. Blízko dohodě je v Česku zřejmě případná výroba dronů pro vzdušný systém bezpilotních letadel firmy Deviro z města Dnipro.

Při obraně Ukrajiny proti Rusku pomáhá dron Leleka-100 k navádění na cíl a do konce příštího roku má firma pro ukrajinské ozbrojené síly a bezpečnostní složky vyprodáno. Ve vývoji je modernější Leleka-1000, která by mohla mít v budoucnu český motor i některé další díly. Na Ukrajině by mohly pomáhat i české drony. Třeba ty vyvinuté Technickou fakultou Czech University of Life Sciences Prague. Sice se využívají v tzv. precizním zemědělství, ale daly by se zřejmě využít i v obraně. Jde například o autonomní pásový dron Foresthor. Ten by měl sloužit jako nosič čidel pro zjišťování minových polí na Ukrajině. Mezinárodní zbrojařské výstavy se účastnilo přes 200 vystavovatelů z 24 zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď