Fiala: Odpověďí na částečnou mobilizaci musí být humanitární, vojenská a finanční podpora Ukrajiny

foto Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády, 21. září 2022.

Částečná mobilizace, kterou dnes ráno vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). "Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat," dodal Fiala.

Putin dnes v televizním vystoupení uvedl, že vyhlášení částečné mobilizace je na obranu před Západem, který se podle něho snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů.

Po jednání vlády Fiala poznamenal, že Putinovo rozhodnutí ukazuje, že chce pokračovat ve své agresivní politice a že jeho dosavadní vojenská agrese není úspěšná. Ruský prezident je podle premiéra zaskočen statečnou obranou Ukrajinců, jednotným postojem západních demokracií i tím, že se mu nedaří dosahovat cílů. Odpovědí podle předsedy vády musí být jasná humanitární, vojenská i finanční podpora Ukrajiny. Úkolem českého předsednictví v Radě EU podle něj je pokusit se udržet jednotný postoj evropských zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď