Poesiomaty v pohraničí, které připomínají odsun Němců, oživily opuštěné kostely

foto Poesiomat, který recituje, zpívá, zvoní a vypráví příběhy o odsunu Němců po válce, 16. srpna 2022 u kostela svatého Mikuláše v Šitboři na Šumavě.

Sedm Poesiomatů, tedy přístrojů, které recitují, zpívají, zvoní či vyprávějí příběhy o odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce, je nově umístěno u opuštěných kostelů v pohraničí. Nový projekt spolku Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy poukazuje také na příběhy jednotlivců a spolků, jež se snaží o záchranu unikátních kulturních památek. ČTK o tom za organizátory informovala Silvie Marková.

Poesiomaty, které se po zatočení klikou rozmluví, začnou hrát či zpívat, rozmisťuje jejich autor Ondřej Kobza od roku 2015. Lidé si je tak mohou poslechnout ve více než dvou desítkách českých i zahraničních měst.

"Poesiomaty prošly vývojem, díky kterému už nepotřebují připojení k elektrické síti - energii člověk vytvoří zatočením klikou. To nás dovedlo k myšlence, že nemusí stát jen ve městech," uvedl Ondřej Kobza. "Začali jsme tedy hledat možná místa k umístění. Místa se zajímavou historií a unikátním kouzlem. A přesně to splňují opuštěné kostely," dodal. S nápadem umístit Poesiomaty ke kostelům, které po odsunu českých Němců postupně chátraly, pak Kobza oslovil Česko-německý fond budoucnosti, jenž mu pomohl vytipovat většinu míst, propojil ho s místními spolky a podílel se na dramaturgii Poesiomatů.

"Podporou Poesiomatů chceme zviditelnit odkaz bývalých německých obyvatel českých zemí, vyzdvihnout vše dobré, co se po roce 1989 povedlo v oblasti česko-německé spolupráce, a povzbudit Čechy a Němce k jejímu prohlubování," uvedl český ředitel fondu Tomáš Jelínek. Během první poloviny léta vzniklo sedm Poesiomatů stojících v různých oblastech bývalých Sudet – na Šumavě, Tachovsku, Karlovarsku, Ústecku a v Orlických horách. Poesiomaty přitom vznikaly ve spolupráci s místním spolky a jednotlivci, kteří se rozhodli pro záchranu zchátralých staveb. Od 16. srpna jsou informace o Poesiomatech na https://poesiomat.cz/v-krajine.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď