Šéf automobilového koncernu Volkswagen Diess nečekaně odstupuje

foto Dosavadní šéf Porsche Oliver Blume (na archivním snímku) má ve funkci nahradit generálního ředitele automobilky Volkswagen Herberta Diesse, který nečekaně odstupuje z funkce.

Wolfsburg (Německo) - Generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess končí. S dozorčí radou společnosti se dohodl na tom, že funkci opustí k 1. září. Nahradit ho má dosavadní šéf Porsche Oliver Blume. Firma tento nečekaný krok oznámila ve svém dnešním sdělení.

Podle tiskové zprávy se o překvapivém odchodu rozhodlo "po vzájemné dohodě“ na jednání dozorčí rady Volkswagenu. Dozorčí rada poděkovala Diessovi za jeho velké zásluhy na transformaci koncernu.

Diessova budoucnost v čele jedné z nejprominentnějších globálních firem byla během jeho čtyřletého působení ve funkci v ohrožení několikrát, připomněla agentura Reuters. Naposledy na podzim loňského roku se třiašedesátiletý manažer střetl s výkonnou radou společnosti ohledně své strategie elektrifikace a stylu řízení.

Jeho odchod tři roky před vypršením smlouvy přichází v době, kdy koncern tlačí na to, aby porazil amerického výrobce elektrovozů Tesla, a stal se největším světovým výrobcem elektromobilů. Chystá se také uvést na burzu svou značku sportovních vozů Porsche.

"Po opravdu stresující první polovině roku 2022 se mnozí z nás těší na zaslouženou letní dovolenou," napsal Diess na sociální síť LinkedIn před oznámením svého odchodu.

Bavorský rodák přešel do Volkswagenu z BMW v červenci 2015, jen několik měsíců předtím, než se objevily zprávy, že automobilka podváděla při emisních testech ve Spojených státech. Ve společnosti Diess tlačil na to, aby snížila náklady a uváděla nová vozidla na trh rychleji, svým řízením a stylem komunikace ale opakovaně narážel. Šéfa Tesly Elona Muska často chválil jako efektivního generálního ředitele.

Generální ředitel automobilky Volkswagen Herbert Diess (na archivním snímku) nečekaně odstupuje z funkce. Nahradit ho má dosavadní šéf Porsche Oliver Blume.

Podle analytičky společnosti Cox Automotive Michelle Krebsové odchod Diesse překvapením není. "Jeho funkční období bylo plné překážek a kontroverzí," citovala ji agentura Reuters.

"Zaměřím se na zákazníky, značky a na produkty," uvedl čtyřiapadesátiletý Blume, který byl v koncernu, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, už dlouho považován za možného Diessova nástupce. Blume je ve VW od roku 1994, vedle nových povinností si zachová svou pozici šéfa jeho značky sportovních vozů. Podle předsedy dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche by nový šéf Volkswagenu měl společně s celou výkonnou radou pokračovat v prosazování transformace v týmovém duchu.

Po opakovaných střetech s mocnou dozorčí radou VW byl nucen odejít i bývalý generální ředitel Volkswagenu v letech 2002-2006 Bernd Pischetsrieder. Stejný osud potkal i Wolfganga Bernharda, který šéfoval značce VW v letech 2005 až 2007.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď