Pražské letiště je pod náporem cestujících, v minulých dnech rostla zpoždění

foto Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni. Ilustrační foto.

Praha - Pražské letiště se vyrovnává s velkým náporem cestujících. Počet pasažérů ve vytížených dnech překročil i 50.000, což je srovnatelné číslo s dobou před covidovou krizí. To může vést k průtahům při odbavení, letišti totiž po pandemii stále chybí desítky pracovníků. V prvních dnech letních prázdnin kvůli tomu narostlo průměrné zpoždění letu na 50 minut, nyní je pod 20 minutami. Plní se i parkoviště, ta jsou nyní obsazena v průměru na 88 procent. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Provoz v posledních dnech zvyšují i účastníci akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

"Začátek prázdnin byl velmi náročný, ale bez větších komplikací. Situaci i přes nedostatek personálu tedy zvládáme," řekla Divíšková. Silná sezona na Letišti Václava Havla ovšem podle ní trvá i nyní. "Se začátkem prázdnin jsme překročili hranici 50.000 odbavených cestujících za den (1.července). Během posledního víkendu jsme byli opět na rozhraní 45.000 až 50.000 odbavených cestujících za den," popsala Divíšková.

Před začátkem letních prázdnin vznikly obavy z možných průtahů při kontrolách a odbavení cestujících. Důvodem je kombinace zvýšení počtu cestujících a nedostatku personálu. Problémy nyní hlásí letiště a dopravci po celé Evropě. Například ve Velké Británii, Nizozemsku a dalších zemích kvůli tomu ruší i některé lety. K tomu zatím pražské letiště přistoupit nemuselo, nové pracovníky pro kontroly ovšem hledá také. Letiště na začátku roku spustilo nábor 200 zaměstnanců, potřebuje totiž doplnit personál po propouštění během pandemie, kdy kvůli omezenému provozu opustilo letiště kolem 600 zaměstnanců. Dosud letiště stále postrádá několik desítek pracovníků.

Větší nápor je v posledních dnech také na parkovištích u letiště. Důvodem je hlavně uzavření expresního parkoviště před druhou odletovou halou od 10. do 15. července kvůli akcím v rámci předsednictví Česka v Radě EU. Letiště proto cestujícím doporučilo využívat ostatní parkoviště. "Vše zatím probíhá bez komplikací. Obsazenost parkovišť PB Economy a P1 Express je v přiměřené plnosti. K zácpám ani frontám nedochází. Obsazenost parkovacích domů je v průměru kolem 88 procent," podotkla Divíšková.

Pražské letiště Václava Havla v prvních pěti měsících roku odbavilo přes 3,12 milionu cestujících. Meziročně je to skoro šestkrát více. Celkově by letiště mělo letos odbavit více než deset milionu cestujících. Před vypuknutím pandemie ovšem letiště odbavilo za rok 2019 více než 17,8 milionu pasažérů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď