Sýrie uznala nezávislost dvou proruských útvarů na východě Ukrajiny

foto Ilustrační foto - Pohled na syrský Damašek.

Damašek - Sýrie oficiálně uznala nezávislost a svrchovanost dvou proruských útvarů na východě Ukrajiny - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, uvedla syrská státní agentura SANA s odkazem na zdroj ze syrského ministerstva zahraničí. Moskva tyto samozvané republiky uznala krátce před únorovým zahájením své invaze na Ukrajinu.

Syrská prezidentská kancelář v únoru potvrdila, že má v úmyslu s těmito odštěpeneckými republikami navázat vztahy, píše agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté podle agentury AFP oznámil, že se Sýrií přerušuje diplomatické styky. "Mezi Ukrajinou a Sýrií už nebudou žádné vztahy," řekl Zelenskyj ve videu zveřejněném na komunikační platformě Telegram. Dodal, že "tlak sankcí" proti Damašku "bude ještě větší".

Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, se do války v Sýrii zapojilo na straně Damašku v roce 2015, což ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu. Konflikt v Sýrii propukl v roce 2011 po brutálním potlačení protivládních protestů. Válka si od té doby vyžádala životy přibližně půl milionu lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď