Debata k příležitosti Dne odchodu okupačních vojsk

foto

Vzdělávací program JSNS organizace Člověk v tísni pořádala dnes na Jungmannově náměstí v Praze debatu při příležitosti výročí Dne odchodu okupačních vojsk. O okupaci Československa v roce 1968 a jejích následcích, vlivu Sovětského svazu v době normalizace, odchodu sovětských vojsk a aktuální situací na Ukrajině debatovali někdejší disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Celou debatou, během které mohli studenti pokládat své dotazy, provázela moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová.

Součástí debaty bylo také zhlédnutí krátkého filmu Karla Strachoty U nás pomáhali taky. Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Poukazuje paralely mezi okupací českého území, anexí Krymu v roce 2014 a ruskou invazí zahájenou v únoru tohoto roku. "Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, přitom vychází ze stejné ruské imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami, popisuje Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví. Záznam debaty můžete zhlédnout zde:

Debata je primárně určena pro žáky a studenty, ale také pro širokou veřejnost. Své dotazy na hosty můžete klást skrze komentáře u živého vysílání nebo přes aplikaci Sli.do #Pribehybezpravi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 2. října 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď