Začíná Davos. V květnu a ve stínu války na Ukrajině

foto Přípravy na zasedání Světového ekonomického fóra švýcarském Davosu, 22. května 2022.

Výroční setkání ve švýcarském alpském středisku se odehraje v novém termínu a ve změněných podmínkách, jimž vládne ruská agrese na Ukrajině. Nepřijedou Joe Biden ani Vladimír Putin, nečekají se masivní protesty aktivistů.

Fotogalerie

Nejpopulárnější účastník letošního Světového ekonomického fóra v Davosu, jež právě začalo po dvouleté pandemické přestávce, se osobně nedostaví. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude přesto v švýcarských Alpách chybět: jeho dnešní řeč bude z Kyjeva přenášena on-line. Jisté je, ať řekne cokoli, zůstane věrný svému pevnému kursu, s jakým odolává ruské invazi od začátku bojů v těžce obleženém hlavním městě, píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A právě tak se dá očekávat, opět ať řekne cokoli, že mu bude svět bedlivě naslouchat – protože dění na Ukrajině silně dopadá na agendu aktérů Světového ekonomického fóra, na němž se scházejí špičkoví podnikatelé, světoví politici, vybraní intelektuálové a novináři k diskusi o nejnaléhavějších globálních problémech včetně ochrany zdraví a životního prostředí.

Ukrajina zastoupena bude, a to hned velkou delegací tvořenou politiky a hospodářskými poradci. Chybět by neměl oblíbený vicepremiér a ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov, který přiměl velké firmy jako jsou Apple, Netflix nebo vizionáře Elona Muska, aby tvrdě omezili svůj byznys v Rusku. Přítomni mají být i bratři Kličkovi. Prázdné jsou naopak židle pro příchozí z Ruska, které bylo oficiálně “vyhoštěno” už v únoru.

Solidarita s Ukrajinou, stopka pro Moskvu

Posláním fóra, jež funguje jako nezisková organizace, je vést dialog se všemi relevantními partnery. Mezi ně spadal pravidelný kontakt  jejího zakladatele Klause Schwaba s Vladimírem Putinem. Ředitel fóra Alois Zwingli dospěl však k rychlému řešení: “Bylo nám hned jasné, je jsme solidární s Ukrajinou.”

O tom, že se summit pokusí o nějakou diplomatickou mírovou iniciativu, se dá i tak pochybovat. Bude se zato debatovat o humanitárních dopadech vojenských operací, stejně jako o tom, jak by mohla vypadat poválečná obnova regionu.

Pravdou je, že událostí na Ukrajině odsouvají obecně do pozadí jiná důležitá témata, shodují se experti. Světové ekonomické fórum má šanci vytáhnout je opět na světlo. Těchto agend má být zhruba šest. Patří sem například boj proti změnám klimatu a s ním úzce spojený přechod klasického průmyslu na více udržitelnější podobu, nebo následky pandemie covid-19 pro zdravotnictví a globální ekonomiku. K tomu vystává akutní otázka, odkud přijdou příští růstové impulsy, pokládaná v kontextu rychle stoupající míry inflace v řadě zemí. Z tohoto důvodu se s napětím očekává vystoupení šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.

Miliardy versus chudoba

Kontroverzní zůstává téma přerozdělování bohatství. Podpůrná rozvojová organizace Oxfam, jež se zaměřuje na odstraňování chudoby a nespravedlnosti, kritizuje skutečnost, že četné velmoci bohatě vydělaly na koronavirové krizi, a to zejména v důsledku operací s akciemi. Z přibližně 2670 miliardářů na planetě přibylo od začátku pandemické mizérie hned 573. Naproti tomu hrozí asi čtvrt miliardě lidí extrémní chudoba.

Při všech oprávněných výhradách, zejména ze strany různých aktivistů, nabízí Světové ekonomické fórum prostor pro kontroverze a polemiky. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck se například zúčastní panelu o dodávkách energie a energetické bezpečnosti.

Spolkový kancléř Olaf Scholz zažije ve Švýcarsku svou premiéru po loňském nástupu do úřadu.. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přicestují jakbysmet.

Přednost mají maturity

Nedorazí americký prezident Joe Biden, který se nachází na cestě do Asie, při níž navštíví mimo jiné Japonsko a Koreu.

Absence se konají i na straně stoupenců nových ekologických přístupů. Neobjeví se Švédka Greta Thunbergová, jejíž obliba zažila velký nárůst právě v Davosu.

Celkově se očekává, že kdysi tak neodmyslitelné počiny odpůrců globalizace bude tentokrát spíše skromné. Z jejich řad zaznělo vysvětlení, že v letošním květnovém termínu (běžně se akce koná v lednu) velká část mládeže maturuje. Za takové situace musí jít světová politika stranou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď