Náklady na vlastnictví dodávky už vyznívají lépe u těch elektrických

foto Peugeot e-Boxer

Přesně o čtvrtinu jsou v současné době levnější náklady na ujetý kilometr v případě elektrické dodávky, v porovnání se stejným vozem, ovšem s motorem s vnitřním spalováním. Vyplývá to ze studie evropské organizace Transport&Environment.

Zatímco v případě klasických dodávek spalujících naftu jsou náklady v současné době přesně 20 centů, u těch elektrických jen 15.

Studie zahrnovala zkušenosti celkem 745 podniků, které provozují dodávky v šesti zemích. Konkrétně šlo o Francii, Německo, Polsko, Španělsko, Itálii a Velkou Británii.

V pěti z nich byly náklady na provozování elektrické dodávky nižší, i pokud by se nezapočítávaly různé státní podpory, jen v Německu vycházejí oba pohony nyní srovnatelně.

Podle tohoto průzkumu 36 procent z těchto dotazovaných firem již vlastní minimálně jednu elektrickou dodávku a dalších 32 procent ji plánují pořídit letos.

V současné době je pořizovací cena dodávky s elektrickým pohonem cca o 40 – 55 procent dražší než těch s turbodieselem pod kapotou.

Zřejmě i kvůli tomu je v současné době podíl elektrických dodávek na celkovém trhu s těmito vozidly jen 3 procenta. Přitom u osobních automobilů je to už devět procent.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď