Organizátoři ocenili exponát We Speak Plantish jako jedenáctý nejzajímavější na EXPO

foto Autonomní fenotypizační jednotka společnosti Photon Systems Instruments s poetickým názvem „Mluvíme řečí rostlin“ funguje očima návštěvníků funguje samostatně s dálkovou kontrolou z Drásova u Brna už půl roku.

Autonomní fenotypizační jednotka společnosti Photon Systems Instruments s poetickým názvem „Mluvíme řečí rostlin“ se dostala na jedenácté místo mezi dvaceti exponáty, které podle pořadatelů EXPO 2020 v Dubaji nesmí návštěvníci minout.

Fotogalerie

„Musíme si uvědomit, že exponát We Speak Plantish není jedenáctým z dvaceti, ale jedenáctým z několika tisíc, které na EXPO vystavují sto devadesát dvě země,“ nešetří uznáním generální komisař Jiří F. Potužník. „Navíc nejde o projekci či model, ale o plně funkční technologii, kterou společnost PSI na své náklady nejen vyvinula, ale v českém pavilonu i instalovala a provozuje ji,“ dodává Potužník.   

Technologie, která na základě reakcí rostlin na světlo dokáže určit nejen jejich okamžitou potřebu, různé druhy stresu nebo případné onemocnění, ale při dlouhodobém sběru a analýze dat stanoví i kvalitu jejich genetické výbavy, je součástí stálé expozice Country for the Future. Před očima návštěvníků funguje samostatně s dálkovou kontrolou z Drásova u Brna už půl roku. 

„O přístroj, který je schopen zobrazit složité procesy probíhající v rostlinách – jinými slovy který je schopen rozumět jejich řeči, mají zájem nejlepší univerzity po celém světě. Například Oxford, Cambridge, Stanford a další“, komentuje zájem světových vědeckých institucí ředitel PSI Martin Trtílek. „Řadě z nich je firma PSI již nainstalovala.“ 

Minulý týden ocenila odborná komise mezinárodního časopisu EXHIBITOR stříbrnou cenou systém S.A.W.E.R.,  která vyrábí samostatně vodu ze suchého vzduchu a umí stvořit oázu v poušti. V české expozici je vedle uměleckých děl k vidění deset dalších původních inovací z oblasti energetiky, 3D tisku, nanotechnologií a botaniky – a tři dny před koncem první Světové výstavy v arabském světě jí prošlo už na milion a čtvrt lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď