Čerpat vodík v Praze budeme moci nakonec až v létě

foto Plnění vodíku do Toyoty Mirai.

Příběh veřejných vodíkových čerpacích stanic v Praze a v Litvínově se začíná podobat tomu o rekonstrukci dálnice D1. Ta totiž také nakonec nabrala několikaleté zpoždění. Mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl pro Autonaelektřinu.cz potvrdil, že ani do konce letošního prvního čtvrtletí tato společnost zmíněné stanice neuvede do provozu.

Tento termín slíbil ve vyjádření pro sdělovací prostředky vloni v listopadu.

Stavba stanice v Praze na Barrandově začala vloni v sprnu. Stalo se tak ale až poté, co podle původního příslibu z roku 2019 měla být zhruba rok v provozu.

Důvodem dalšího zpoždění stavby jsou podle Kaidla omezené globální distribuční kapacity a narušený dodavatelský řetězec.

„Byli jsme informováni generálním dodavatelem, že dodávky nezbytných komponent z vícero zemí nabraly zpoždění. Proto jsme nuceni otevření prvních veřejných vodíkových stanic přesunout na letní měsíce.“ vysvětlil Pavel Kaidl,

Orlen Unipetrol plánuje instalovat první vodíkové plnicí stojany na čerpacích stanicích v Praze na Barrandově a v Litvínově. Následovat budou čerpací stanice v Brně, Plzni a v Praze na Mladoboleslavské ulici. Do roku 2030 chce Orlen Unipetrol provozovat 28 vodíkových plnicích stanic a dvě distribuční vodíková centra v Litvínově a v Neratovicích, ve kterých zpřístupní vodík mimo jiné i železniční dopravě.

V současnosti je možné vodík v České republice doplňovat do silničních vozidel pouze na neveřejné stanici v Neratovicích. Ta je ale schopná plnit nádrže jen polovičním tlakem, tudíž jejich dojezd klesá na 50 procent.

Nejbližší plnohodnotná vodíková stanice pro majitele vodíkových vozidel z Prahy a okolí je pak v německých Drážďanech.

Jediným osobním vozem s pohonem na vodíkové palivové články, který je v Česku oficiálně v prodeji, je nyní Toyota Mirai.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď