Von der Leyenová navrhne strop pro ceny energií

foto Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise chce dočasně přibrzdit růst cen energií. V principu jde o to, aby se zamezilo toxickému efektu stále dražšího plynu a elektřiny.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová má v úmyslu navrhnou přechodné zastropování vzhůru letících cen za energie. Sdělila to na neformálním summitu unijních špiček ve francouzském Versailles. “Mám mandát k tomu, abych do konce března předložila nouzová opatření, jež by obsahovala omezení cen na dobu určitou,“ uvedla.

Cílem je, aby se předešlo škodlivým vlivům stále dražšího plynu a elektřiny na ekonomiky členských států EU, jež se potýkají s dopady pandemie covid-19.

Do konce květně chce pak unijní exekutiva podle dobře informovaných zdrojů, píše agentura DPA, zveřejnit scénáře, jak dále vylepšit trh s elektřinou s ohledem na kýžené snižování emisí CO2.

Evropská komise oznámila už zkraje minulého týdne, že by mohla přijmout kroky, které by srazily během jednoho roku objem dovozu ruského plynu o dvě třetiny dosavadního stavu. I tady sleduje úřad pokles nákupních cen této strategické suroviny. Plány, jak zajistit  naplnění plynových zásobníků na území unie, mají být na stole rovněž do konce tohoto měsíce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď