Básně psané počítačem rozsvítí pavilon Spojeného království

foto

Časem, až obrátíme oči k tomuto světlu, uvidíme, že tito lidé jsou rovnocennými partnery přírody. A s odpuštěním, až se objeví, vyzdvihneme svou píseň, zazpíváme si a řekneme si, že nemůžeme přespříliš chválit jedinou věc. Možná se tato slova jeví jako poezie, ale nenapsal je básník – vytvořil je algoritmus umělé inteligence.

Toto souvětí se objevilo začátkem prosince na průčelí pavilonu Spojeného království na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji.  Vzniklo na základě jediného slova, které vybral návštěvník pavilonu a které bylo následně vloženo do systému umělé inteligence.

Slova jsou zobrazena pomocí LED diod na dřevěných lištách uspořádaných do kruhu na britském pavilonu. Kónický tvar budovy dvacet metrů vysokého Pavilonu básní z dílny britské scénografky a designérky Es Devlinové evokuje světelné paprsky vycházející z jednoho středového bodu. Po fasádě pavilonu proudí pomocí LED diod slova básní napsaných v arabštině, čínštině, angličtině a francouzštině. Cílem expozice je poskytnout návštěvníkům ze všech zemí a kultur pocit sounáležitosti.

Příchozí jsou vyzváni k vložení jakéhokoli slova, které se stane součástí básně oslavující přátelství Británie s arabským světem. Všichni se mají zapojit do kolektivního poselství, poslat vzkaz vesmíru a uznat tím roli, kterou hrají algoritmy v našich životech. "Nechtěli jsme jen muzeum se spoustou různých exponátů, chtěli jsme skutečně něco, do čeho se návštěvníci mohou zapojit," říká Stuart Bradbury z kreativní agentury Avantgarde, která vedla vývoj projektu Collective Message.

"Algoritmus byl vytvořen speciálně pro tento projekt za účasti řady odborníků na umělou inteligenci, ale také ve velmi úzké spolupráci s řadou společností," dodává.  “Naplnili jsme ho více než 15 tisíci básněmi od 100 různých britských básníků, takže získal přes milion veršů."

Návštěvníci pavilonu nejprve vstoupí do prostoru připomínajícího bludiště, který je dovede ke vchodu a zároveň pomocí rozšířené reality představí přínos Spojeného království k umělé inteligenci a výzkumu vesmíru. Uvnitř pavilonu jsou k dispozici interaktivní výstavy na témata jako je robotika a změna klimatu, a také restaurace nazvaná "1851" podle roku konání prvního Expa, které se konalo v Londýně. Při odchodu návštěvníci obdrží na mobilní telefon dvojverší vytvořené z jimi darovaného slova. Mohou je také zahlédnout na dřevěném průčelí, kde se každých 60 vteřin vytvořené verše obnovují.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď