Covid pasy jsme v Evropském parlamentu projednali v rekordním čase. Evropská komise a členské státy je tak ještě před létem stačily zprovoznit a nastavit tak, aby navzájem komunikovaly. V běžném režimu by toto EU trvalo měsíce, možná i roky, říká ve druhém kole odpovědí na anketní otázky ČTK Protext europoslanec-nestraník za hnutí ANO.
Jak hodnotíte obecně postup EU a EP v boji proti pandemii covid-19 ve druhém roce jeho trvání a v porovnání s rokem 2020?
Od začátku roku se unie a jednotlivé země věnovaly především schvalování, nákupu a distribuci vakcín, aby se dosáhlo co nejvyšší proočkovanosti. I přes velké problémy v prvních měsících roku vnímám celkově tuto iniciativu pozitivně.
Za další unijní úspěch považuji rychlé schválení a zavedení tzv. covid pasů. V Evropském parlamentu jsme je projednali v rekordním čase. Evropská komise a členské státy je tak ještě před létem stačily zprovoznit a nastavit tak, aby navzájem komunikovaly. V běžném režimu by toto EU trvalo měsíce, možná i roky. Covid pasy zcela jistě přispěly k tomu, že nebylo nutné výrazně omezovat pohyb v rámci EU, nastavit bezpečné cestování a pomoci tím mimo jiné nastartovat cestovní ruch.
Jaký byl v tomto směru počin roku 2021?
Jak už jsem zmínil, společný nákup vakcín, digitální covid pasy. A dodal bych, že určitě i záchranný balíček pro řešení následků pandemie.
Co se naopak mělo/mohlo udělat jinak?
Například užší a lepší spolupráce členských států. Od začátku pandemie bylo jasné, že koordinace bude nutná, aby bylo možné zachovat volný pohyb, jednotný trh a s ním například i zásobování. Jenže na začátku pandemie členské jednaly nekoordinovaně a uzavíraly své hranice, zaváděly různá pravidla, což přineslo řadu problémů a zmatků.
Váš nejsilnější zážitek, ať už pracovní nebo osobní, z průběhu druhého pandemického roku?
Osobně jsem měl velkou radost ze setkávání s nejbližší rodinou a přáteli, se kterými jsme se nemohli v průběhu pandemie potkávat tak často, nebo vůbec.
Vaše pracovní předsevzetí do nového roku?
V příštím roce nás v EU čeká práce na řadě důležitých návrhů, například v oblasti klimatické legislativy, které jsou velmi důležité, jak z hlediska současné situace, tak i budoucího vývoje.
V druhé polovině roku Česká republika převezme předsednictví v Radě EU. Máme se tedy na co těšit. Dá se očekávat více pozornosti celé EU směrem k Česku. V Evropském parlamentu jsme připraveni pomoci a české předsednictví náležitě podpořit.