V žebříčku čerpání z fondů EU si ČR polepšila na 11. místo

foto Evropský fond regionálního rozvoje spolufinancuje například II. etapu výstavby obchvatu Jesenice u Prahy. Na snímku u stavby nový ředitel středočeské správy a údržby silnic Jan Lichtneger.

Česká republika poskočila na 11. místo v žebříčku Evropské komise srovnávající čerpání evropských fondů napříč sedmadvacítkou. V posledních letech jde o další posun směrem nahoru a značí to úspěšnou koordinaci evropských fondů. Ke konci října bylo českým příjemcům proplaceno více než 462 miliard korun – více než 70 procent z celkové alokace programového období 2014-2020.

Posun na jedenáctou příčku vnímá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), národní koordinátor procesu čerpání, pozitivně. Čerpat evropské fondy se České republice daří. V končícím období 2014-2020 jsou z velké části peníze rozděleny mezi příjemce a čeká nás dokončení, řádné vyúčtování a proplacení projektů. Podpořeny byly desítky tisíc projektů napříč všemi regiony. Současně naplno probíhá příprava nového programového období, kde bude moci Česká republika využít téměř bilión korun,“ uvedla končící ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Do Evropské komise byly do konce října odeslány žádosti o proplacení 420,7 miliardy korun (63,6 procenta celkové alokace tohoto programového období). Příjemcům bylo proplaceno 462 miliard korun (70 procent). Podrobné údaje jsou měsíčně aktualizovány na stránkách www.dotaceEU.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď