Velký knižní čtvrtek za měsíc přinese 16 novinek, především beletrii

foto

Praha - Kolekci 16 nových titulů představí najednou čeští nakladatelé při 20. pokračování akce Velký knižní čtvrtek. Je mezi nimi románová prvotina režiséra Quentina Tarantina, nová kniha Jaroslava Rudiše, román české filmové režisérky Andrey Sedláčkové nebo kniha Fenomén Angela Merkelová, která přináší pohled dlouholetého berlínského zpravodaje České televize Martina Jonáše na tuto osobnost světové politiky. Všechny publikace se na pulty knihkupců dostanou 14. října, dnes je pořadatelé představili novinářům.

Jonáš uvedl, že vznikne mnoho různých biografií Merkelové. "Mě ale zajímalo napsat, jak se změnilo Německo během její vlády, často bez jejího přičinění a často i proti její vůli," řekl.

Proslulý režisér Quentin Tarantino v románu Tenkrát v Hollywoodu vychází ze svého stejnojmenného oscarového filmu. Stejně jako na plátně sleduje čtenář herce Ricka Daltona a jeho dubléra, šoféra a přítele Cliffa Bootha. Jejich dobrodružství se prolínají s temnějšími historkami ze skutečných dějin Hollywoodu. Julian Fellowes, autor seriálu Panství Downton a držitel Oscara za film Gosford Park, připravil v románu Belgravia barvitý popis anglické společnosti, a to jak horních, tak dolních vrstev.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Velká část novinek se věnuje druhé světové válce či obecně historii, do budoucna podle autora Michala Plzáka hledí ale třeba kniha rozhovorů, kterou sestavil s novinářkou Lucií Vopálenskou. Titul Pro smrt uděláno s podtitulem živé rozhovory o posledních věcech vyplňuje povídání o smrti s 26 osobnostmi, mezi nimiž jsou třeba Jiřina Šiklová, Dana Němcová, Karol Sidon, Ivan Havel, Zdeněk Lhotský nebo J. H. Krchovský.

"Překvapilo nás, kolik je mezi lidmi, kteří o sobě prohlašují, že jsou ateisti, počítá s nesmrtelností. Opravdových ateistů je asi skutečně málo a je třeba si jich vážit," řekl dnes Plzák. Doplnil, že ho překvapilo, jak "je smrt hbitá a nedává o sobě předem znát", neboť dva z těch, kteří s autory otevřeně mluvili o smrti, záhy zemřeli.

Spisovatelka, scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková napsala román Téměř nesmrtelná láska, který se odehrává mezi Prahou a Paříží. Má podtitul román o ženě, která nechtěla být směšná - z obou pojmenování je zřejmé, že do textu promlouvá Milan Kundera. Téměř nesmrtelná láska čtenáře zavede na místa spojená se spisovatelovým životem i s jeho romány, nechybí základní témata Kunderových románů: láska, sex, nevěra, kruté žerty osudu i život intelektuála zapleteného v osidlech velkých dějin.

"Je to o tom, jak funguje láska a nevěra," řekla dnes Sedláčková. Doplnila, že román už četl filmový producent a ptal se jí, zda by ho nechtěla adaptovat pro film. "Ale teď je důležité, aby si knížka žila svůj život knížky," řekla.

Navzdory stížnostem některých tuzemských nakladatelů na nedostatek papíru podle pořadatelů Velkého knižního čtvrtka všechny tituly vyjdou v plánovaném nákladu.

Několik českých nakladatelství od roku 2011 vždy na jaře a na podzim společně nabízejí kolekci knih napříč žánry. Snaží se tak popularizovat své tituly a obecně i čtení a čtenářství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď