Rekonstrukce bašty u kostela a cihlového mostu získaly cenu Památka roku

foto Jednu z cen v soutěži Památka roku 2020 získala rekonstrukce cihlového mostu u letohrádku Portz u Mikulova (na snímku z 11. května 2021). Ceny 22. června 2021 v panteonu Národního muzea předávali zástupci pořádajícího Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Praha - Ceny v soutěži Památka roku 2020 získala oprava bašty u evangelického kostela v Čáslavi a rekonstrukce cihlového mostu u letohrádku Portz u Mikulova. Ceny dnes v panteonu Národního muzea předávali zástupci pořádajícího Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Fotogalerie

Rekonstruovaná bašta zvítězila v kategorii menších obnov do dvou milionů korun a šek na 50.000 korun za její obnovu převzal kurátor čáslavského evangelického sboru Václav Homolka. Obnovený most, který byl zcela ztracený v místní vegetaci, zvítězil v kategorii větších rekonstrukcí v hodnotě nad dva miliony. Cenu a šek na 100.000 korun v Praze převzala místostarostka Mikulova Sylva Chludilová.

V kategorii menších obnov se na třetím místě umístilo restaurování oltářního obrazu Petra Brandla Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě a na druhém místě oprava městského domu Pod Františkem v Příboru. Mezi většími rekonstrukcemi má třetí místo obnova teras a parku ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře a na druhém místě obnova Mederova domu v Žatci. V soutěži se vyhlašují i vítězové krajských kol.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Patnáctiobloukový historický most je přístupovou cestou k letohrádku Portz, který se nachází v areálu Tichého ostrova nedaleko Mikulova v těsné blízkosti původní zemské hranice Moravy a Dolních Rakous. V roce 1627 nechal letohrádek vybudovat olomoucký biskup František z Ditrichštejna.

Zámeček stojí na uměle vybudované terase čtvercového půdorysu se čtyřmi nárožními bastiony, přičemž jihovýchodní bastion se už nacházel na území dolnorakouské obce Drasenhofen. "Most u Letohrádku Portz patří městu Mikulov a leží na hranici mezi Mikulovem a Sedlecem, takže byl trochu zapomenutý, dříve to bylo hraniční pásmo a byl skrytý v zeleni a hlíně," řekla dnes ČTK Kateřina Korandová z mikulovské radnice.

Na investici se složily Mikulov, Sedlec a Drasenhofen. Náklady všech tří partnerů projektu činily téměř 1,4 milionu eur, z toho Mikulov dal milion eur (asi 25,5 milionu korun).

V kategorii menších obnov se na třetím místě umístilo restaurování oltářního obrazu Petra Brandla Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě a na druhém místě oprava městského domu Pod Františkem v Příboru. Mezi většími rekonstrukcemi má třetí místo obnova teras a parku ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře a na druhém místě obnova Mederova domu v Žatci. V soutěži se vyhlašují i vítězové krajských kol.

Cena se udílí za nejlepší obnovu movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty, ale nemusejí být prohlášené památkami ze zákona. Hodnotí se zámky, hrady, kostely, radnice, divadla, obytné stavby, ale i brownfieldy, parky, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty. Do soutěže se letos přihlásilo 46 objektů, 27 v kategorii malá obnova a 19 v kategorii vetší rekonstrukce.

Krajští vítězové

1. kategorie – malá (obnova do 2 mil. Kč)

1. Jihočeský - Kaple Nanebevzetí Páně -Trhové Sviny

2. Královéhradecký - Tradiční dům Kodymova 24, Opočno

3. Moravskoslezský - Městský dům Pod Františkem, Příbor

4. Olomoucký – Gloriet - Moravský Beroun

5. Pardubický - Oltářní obraz Petra Brandla – Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince - Vysoké Mýto

6. Plzeňský - Zámek č. p. 11 a 12 (areál) - Horažďovice

7. Praha - Barokní studna - kovová část, Praha 1

8. Středočeský - Bašta č. 8 u evangelického kostela – Čáslav

9. Ústecký - Městský dům U pěti panen – Litoměřice

10. Vysočina - Socha sv. Šebestiána - Třebíč

11. Zlínský - Socha p. Marie - Kroměříž

2. kategorie – velká (obnova nad 2 mil. Kč)

1. Jihomoravský - Letohrádek Portz – Mikulov

2. Karlovarský - Sadová kolonáda – Karlovy Vary

3. Královéhradecký - Kostnice – Opočno

4. Liberecký - Sušárna chmele v Dubé

5. Moravskoslezský - Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie - Opava

6. Olomoucký - Olomoucká radnice-Olomouc

7. Pardubický - Chalupy Betlém – Hlinsko

8. Plzeňský - Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce – Klatovy

9. Středočeský - Vlašský dvůr a přilehlý park pod Vlašským dvorem-Kutná Hora

10. Ústecký - Mederův dům – Žatec

11. Vysočina - Větrný mlýn – Třebíč

12. Zlínský - Zámek Napajedla

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 23. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď